Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW Książ Wlkp. Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Książ Wielkopolski to wzór do naśladowania!

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Książ Wielkopolski to wzór do naśladowania!
Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Książ Wielkopolski to wzór do naśladowania! Koło Gospodyń Wiejskich Kołacin
KGW Książ Wlkp. „Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o kołach gospodyń wiejskich z gminy Książ Wielkopolski.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH GOGOLEWO-ŚWIĄCZYŃ

Koło Gospodyń Wiejskich Gogolewo - Świączyń zawiązane zostało 7 kwietnia 2019 roku. Wcześniejsza, PRL-owska odsłona koła nie mogła przyjmować w swoje szeregi żadnych mężczyzn. Teraz to się zmieniło i w obecną działalność KGW zaangażowało się wielu panów z obu wsi. Z ich strony KGW Gogolewo-Świączyń pod swoje skrzydła wziął Paweł Walkowiak - radny gminy Książ Wielkopolski oraz mieszkaniec Gogolewa. Mimo że sam nie jest prezesem KGW, to z pełnym przekonaniem może powiedzieć, że się nim „opiekuje”.

Koło aktualnie ma ponad 70 członków. Praktycznie tuż po rejestracji KGW panie i panowie w nim działający od razu wzięli się do pracy. Mieli okazję wziąć udział chociażby w programie „Działaj Lokalnie 2019” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski. „Warsztaty artystyczne - Gogolewskie dzierganie” zostały nawet wybrane najatrakcyjniejszym projektem tego przedsięwzięcia. KGW w jego ramach dzieliło się pasją i nauką szydełkowania, robienia na drutach, a także stosowania haftu krzyżykowego.

Efekt swoich prac koło mogło zaprezentować lokalnej społeczności podczas słynnego na cały powiat śremski odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie, na wystawie zorganizowanej w okolicznym dworze, jak również podczas mikołajkowego pokazu w Książu Wielkopolskim.

Panie i panowie z koła zdecydowanie nie pozostają bierni także podczas najważniejszego wydarzenia we wsi, czyli wspominanego już odpustu. Wtedy właśnie, do Gogolewa zjeżdżają się setki osób nie tylko z powiatu śremskiego, a KGW częstuje przyjezdnych pysznymi ciastami, własnej roboty serami i smalcem. Produktami lokalnego koła nie zachwycają się wyłącznie miejscowi, ale także często bywająca w okolicy delegacja z Francji.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH WŁOŚCIEJEWICE I ŁUGI

Koło Gospodyń Wiejskich Włościejewice i Ługi zaczęło działać pod koniec grudnia 2018 roku. Głównym inicjatorem powstania koła na terenie dwóch sąsiadujących wsi jest wieloletni sołtys Włościejewic Sła- womir Przybylski. To on mając świadomość jak na tym terenie sprawnie kiedyś działały KGW, postanowił skutecznie namówić panie i kilku panów do zawiązania koła.

Teraz, KGW Włościejewice-Ługi, obok Ochotniczej Straży Pożarnej i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Oświaty i Kultury Wiejskiej we Włościejewicach, współpracują na rzecz budowania i umacniania lokalnej społeczności. Członkinie i członkowie koła, oprócz prezentowania siebie i swoich potraw na dożynkach, organizowania wielu mniejszych imprez, aktywnie biorą też udział w porządkowaniu okolicznej zieleni. Panie z KGW w 2019 roku miały okazję przygotować również pyszną oprawę kulinarną na 60-lecie OSP Włościejewice-Ługi oraz słodką niespodziankę na 25-lecie pełnienia funkcji sołtysa przez Sławomira Przybylskiego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KOŁACINIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołacinie sformalizowaną działalność zaczęło w październiku 2019 roku. Teraz tworzą je 44 panie oraz dwóch panów. Mimo że pojawiło się stosunkowo późno w porównaniu do innych KGW działających w powiecie, to swoją aktywnością udowadnia, że czas założenia nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Członkinie i członkowie koła mają na koncie między innymi bardzo udany rajd rowerowy na powitanie lata we wsi, którego najmłodszy uczestnik miał 6 lat, najstarszy zaś - ponad 70. Wspólna aktywna zabawa zakończona została na boisku, gdzie cykliści zajadali się przygotowanymi przez KGW plackami. Paniom również bardzo zależało, aby w ciekawy sposób zaprezentować talenty, jakie można znaleźć w kole. W tym właśnie celu KGW wzięło udział w Forum Kobiet w Jarosławkach, gdzie przygotowało na tę okazję różne galaty, sałatki czy pieczywo ziołowe. Swoje kulinarne zdolności pokazało również na konkursie „Pitrasimy po wielkopolsku”, gdzie przygotowało kaczkę z pyzami.

To jednak, czego inne KGW powinny się uczyć od niewielkiego Kołacina, to troska o uczynienie okolicy znacznie piękniejszej. Koło bowiem praktycznie nieustannie stara się o różne dofinansowania i ma mnóstwo interesujących pomysłów, jak zdobyte pieniądze wykorzystać. Wygrało na przykład środki na stworzenie we wsi ekomuralu roślinnego, w miejscu jedynego tutaj przystanku autobusowego. Efekt, nad którym pracowało całe KGW, jest naprawdę niesamowity i daje powód do dumy dla całej gminy Książ Wielkopolski.

Członkinie i członkowie koła planują również wybrać się na kolejny rajd rowerowy, tym razem połączony z prelekcją o pszczołach, ponieważ we wsi znajduje się ścieżka edukacyjna właśnie dotycząca tych niezwykle pożytecznych owadów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto