Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawius to nie ferie. Dzieci muszą uczyć się zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

Dominika Górna
Dominika Górna
fot. JESHOOTS.COM on Unsplash
W związku z zawieszenie zajęć w szkołach wielu rodziców zastanawia się co z nauką ich pociech. Przed uczniami egzaminy ósmoklasisty czy matura. Jak szkoły podeszły do tego tematu?

Na stronie Ministerstwa Edukacji pojawiły się wytyczne co do zajęć zdalnych:

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
- dziennika elektronicznego,
- strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
- mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

Faktycznie część nauczycieli wzięła sobie do serca te wytyczne. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 od kilku dni za pośrednictwem idziennika otrzymują zadania od nauczycieli. W większości są to ćwiczenia powtórkowe. Tak na przykład jest z języka angielskiego. - Dzieci otrzymały karty pracy, które po wypełnieniu można nauczycielowi przesłać na adres email - informuje nas pani Ania, mama jednej z uczennic.

Podobnie jest w przypadku matematyki, przyrody i innych przedmiotów. Rodzice obawiają się jednak, że na samych powtórkach się nie skończy. Napisała do nas zaniepokojona mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 6. - Syn musi sam przerobić zupełnie nowy dział z biologii - mówi rozgoryczona.

Również uczniowie "piątki" otrzymują pierwsze wytyczne co do pracy zdalnej. - Dzieci dostały specjalny link z zadaniami i codziennie muszą robić i wysyłać do nauczyciela. Dodatkowo nauczyciel nagrywa im filmiki i mówi do nich co mają w zeszycie robić. Otrzymali również kilka linków do nauki online typu matzoo.pl ortografia - informuje pani Karolina.

Tymczasem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Śremie od poniedziałku, 16 marca biorą udział w lekcjach online poprzez specjalną platformę edukacyjną. O tym jak to wygląda w praktyce opowiedziała nam maturzystka, Olga Rydzewska.

Jako maturzystka byłam przerażona momentem zawieszenia zajęć lekcyjnych. Od egzaminu dojrzałości dzieli mnie zaledwie chwila, a zostałam odcięta od możliwości nauczania się w szkole. Strach ten minął jednak w mgnieniu oka dzięki ogromnie sprawnej reakcji kadry nauczycielskiej. Zostaliśmy bardzo szybko uświadomieni, że nie trwamy w tym sami i że nasi pedagodzy dołożą wszelkich starań, byśmy mogli się uczyć i realizować podstawę programową, czy powtórki bez dodatkowych utrudnień. Odzew nauczycieli był błyskawiczny - dostaliśmy wytyczne co do dalszych działań, arkusze maturalne, zestawy zadań dotyczące bieżących tematów lekcyjnych.
Dziś rozpoczęliśmy nauczenie online - zupełnie odległe od tego, które tak dobrze znamy, ale jak się okazuje, równie owocne. Lekcja matematyki przeniosła się na ekrany laptopów i komputerów, zmieściła się na wyświetlaczach naszych telefonów i wszyscy mogliśmy korzystać z 45 minutowych zajęć zorganizowanych przez naszą nauczycielkę. Siedząc w wygodnym fotelu mieliśmy możliwość nauki w sposób inny, ale równie dobry. Udostępniono nam ekran, który służył nauczycielce jako tablica - mogliśmy na bieżąco rozwiązywać zadania, podążać za działaniami Pani. Co ciekawe, mogliśmy nadal być „wywołani” do odpowiedzi - stworzyliśmy grupowy czat głosowy, który pozwolił nam na swobodną rozmowę.
Strach minął, pierwszy krok w stronę innego nauczania został wykonany, a my w obliczu trudnej sytuacji, nadal możemy się uczyć. Dla nas, jako maturzystów jest to szczególnie ważne. Ogromnie doceniamy zaangażowanie naszych pedagogów, bo działania te nie są ich obowiązkiem, a dobrą wolą.

Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Śremie otrzymali materiały dydaktyczne za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Klinknij w link

Dziś startujemy z nietypową szkołą - koronawirus zatrzymuje nas w domu, ale...nie blokuje naszej edukacji. Nauczyciele przesłali pakiety do pracy, a lekcja chemii w kl. VII właśnie trwa online! - informuje dyrekcja Szkoły Podstawowej w Manieczkach

Ponadto na stronie Ministerstwa Edukacji znajdziemy wiele ciekawych platform, stron i serwisów internetowych do zdalne nauki. Więcej znajdziecie pod tym linkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto