Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książ Wielkopolski: Centrum Kultury chwali się, bo ma czym! Dostali pieniądze od Ministra Kultury. Sprawdź, na co!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Fotorelacja z planu filmowego w Książu Wielkopolskim
Fotorelacja z planu filmowego w Książu Wielkopolskim fot. arch. red./D.Górna
Książ Wielkopolski nie zapomina o historii tych ziem. W ostatnich latach trwały prace nad filmem opowiadających o Operacji Tannenberg, która miała miejsce na początku II wojny wojny światowej w Wielkopolsce. Masowe egzekucje ludności polskiej miały miejsce w Książu Wielkopolskim, Śremie, Kórniku i wielu innych miastach naszego województwa. Teraz dzięki pieniądzom od Ministra Kultury powstanie książka o Operacji Tannenberg.

Centrum Kultury Książ Wielkopolski z pieniędzmi od Ministra Kultury

Jak przekazuje ksiąskie Centrum Kultury na książkę opowiadającą o Operacji Tannenberg i egzekucjach przeprowadzonych na początku II wojny światowej między innymi właśnie w Książu Wielkopolskim, gdzie zamordowano mieszkańców ziem ksiąskich i dolskich z Ministerstwa Kultury otrzymali 32 tysiące złotych.

Jeden z projektów, które napisaliśmy pod koniec 2020 roku i aplikowaliśmy do Programów Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego na 2021 rok uzyskał 32 tysiące złotych! "Niewinnie straceni..." - wydanie publikacji dotyczącej Operacji Tannenberg w Książu Wielkopolskim – to zadanie, które zostanie sfinansowane z Programu „Literatura” - przekazuje Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim.

Książ Wielkopolski: film o Operacji Tannenberg

W 2019 roku na terenie Książa Wielkopolskiego kręcone były sceny do filmu poświęconego Operacji Tannenberg na ziemiach ksiąskich. W zdjęciach statystowali mieszkańcy gminy Książ i Dolsk.

Fabularyzowano-dokumentalna produkcja filmowa, której producentem stało się Centrum Kultury Książ Wlkp. poświęcona jest rozstrzelaniu 17 obywateli - mieszkańców Dolska i Książa Wlkp., do którego doszło 20 października 1939 r. oraz poprzedzającemu to wydarzenie fikcyjnemu procesowi. Między innymi w role oficerów niemieckich wcielili się członkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Zarówno niewinnie straconych mężczyzn, jak i ówczesnych niemieckich burmistrzów Dolska i Książa, członków kolegium sędziowskiego odegrali w tym projekcie mieszkańcy gminy Książ Wlkp. i Dolska, którzy na ochotnika zgłosili się do roli statystów – opowiadała nam wówczas Mariola Kaźmierczak z ksiąskiego Centrum kultury.

Fotorelacja z planu filmowego w Książu Wielkopolskim

Książ Wielkopolski: Centrum Kultury chwali się, bo ma czym! ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto