Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne Podróże po Wielkopolsce - Śrem. Właśnie u nas znajdziecie pyszne i regionalne przepisy kulinarne

red.
Kulinarne Podróże po Wielkopolsce - Śrem
Kulinarne Podróże po Wielkopolsce - Śrem fot. re.d
,,Kulinarne podróże po Wielkopolsce" to wyjątkowa książka kucharska, w której zebraliśmy najsmaczniejsze kulinarne propozycje z naszego regionu - tradycyjne przepisy na dania, które od pokoleń przygotowują wielkopolskie gospodynie. W książce znajdziecie również przepisy przygotowane przez panie z Mechlina, która na co dzień działają w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Mechlin. Niemal każdy podczas różnych imprez plenerowych odbywających się w gminie Śrem

Region odkrywany na nowo

Śrem to silna gospodarczo wielkopolska gmina, która podąża za duchem nowoczesności i stawia na zrównoważony rozwój. Zaprasza do siebie poprzez wyjątkowe atrybuty przyrodnicze, turystyczne, kulturowe i gospodarcze.

Miasto liczy około 30 tys. mieszkańców, całą gminę zamieszkuje niemal 42 tys. osób. Śrem jest siedzibą władz gminy i powiatu oraz członkiem Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Na dzisiejszy kształt, specyfikę i kondycję miasta wpłynęły nie tylko wydarzenia historyczne, ale również postaci, które zapisały się w lokalnej historii - bracia Barscy, ks. Piotr Wawrzyniak czy Heliodor Święcicki.

Warto zwiedzić region śremski, poznać jego wyjątkowe miejsca, legendy oraz posmakować lokalnych produktów. Rynek i zabytkowy ratusz, trójkątny „Pumpenplatz”, na którym mieściła się pierwsza publiczna pompa wodna, a dziś stoi replika latarni gazowej z postacią dziewczynki z zapałkami czy kościół pofranciszkański, o którym głoszą legendy - to obiekty warte zobaczenia. Urokliwa promenada nad Wartą, wzdłuż której stoją ławeczki z postaciami Heliodora Święcickiego (założyciela Uniwersytetu Poznańskiego) i ks. Piotra Wawrzyniaka (twórcy spółdzielczości bankowej) oraz znajdują się pomniki przyrody nazwane popularnymi imionami polskimi, to miejsce spacerów dla całych rodzin.

Historię miasta można poznać z tablic, które rozlokowane są w 14 ważnych historycznie punktach na mapie Śremu. Z kolei przez cztery szklane tablice można zobaczyć współczesne miejsca w odsłonie z XIX wieku.

Obszar gminy znajduje się w granicach parków krajobrazowych - Agroekologicznego Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. W 1996 r. utworzono Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Łęgi Mechliń-skie”, którego tereny zajmują powierzchnię 780,89 ha. Na terenie miasta znajdują się trzy parki miejskie. W regionie wytyczono szlaki piesze i rowerowe, po których wędrówka umożliwi zapoznanie z przyrodą i zabytkami - od wiejskich kapliczek po stare dwory i pałace. Śrem to również wypoczynek na łonie natury. Jezioro Grzymisławskie z plażą miejską i rozbudowaną infrastrukturą zapewnia rozrywkę i wypoczynek w okresie wiosenno-letnim. Rzeka Warta zachęca do spływów kajakowych, a w przystani wodniaków cumują żaglówki i motorówki miłośników rejsów wodnych. Śrem oferuje ogromny wybór aktywności ruchowej: wypożyczalnie rowerów, siłownie zewnętrzne, street workout, boiska czy pływalnię, fitness, lodowisko i siłownię w spółce Śremski Sport.

Również w ofercie kulturalnej każdy znajdzie coś dla siebie. Kinoteatr Słonko z najnowszymi projekcjami filmowymi czy spektaklami teatralnymi gromadzi małych i dużych miłośników sztuki. Koncerty, wernisaże, spotkania z wielkimi osobowościami, wystawy czy po prostu rozmowy o kulturze - to wszystko zapewniają Śremski Ośrodek Kultury, Muzeum Śremskie i Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego.

Koniecznie należy wspomnieć o produktach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Śremie, której „serek śremski” oraz ser smażony, przygotowane wg unikatowej receptury, zyskały sporą popularność na rynku.

Śrem to miasto, które warto odwiedzić.

Panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Mechlin

Kobiety, które żadnej pracy się nie boją! Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Mechlin funkcjonuje w gminie Śrem już od około ośmiu lat. Za cel obrało sobie niełatwe zadanie: wspomaganie rozwoju wspólnoty i społeczności lokalnej. Mimo że przewodniczącym ugrupowania jest mężczyzna, Stanisław Ratajczak (od 2007 roku pełniący również funkcję sołtysa wsi Mechlin), wśród członków zdecydowanie dominują kobiety. To one właśnie są autorkami przepisów na ciasta znane nie tylko w granicach regionu śremskiego. Panie potrafią w ekspresowym tempie wykonać bez najdrobniejszego nawet błędu mnóstwo wypieków. Nic więc dziwnego, że ich pomoc staje się nieoceniona przy organizowaniu wielu imprez kulturalnych na terenie gminy Śrem. Nie było chyba jeszcze żadnego wydarzenia na miejskiej promenadzie nad Wartą, gdzie ciasta własnoręcznie upieczone przez członkinie stowarzyszenia nie rozeszłyby się w parę godzin.

Przepisy pań z Mechlina:
Sernik
Brzdąc z galaretką

Więcej przepisów znajdziecie w naszej książce kucharskiej "Kulinarne podróże po Wielkopolsce" oraz naszym serwisie Kulinarne podróże po Wielkopolsce.

Książki można zakupić w naszej redakcji, która znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Śremie. O szczegóły pytać można Agnieszkę Fabijańską pod nr tel. 797 607 917.

Kulinarne Podróże po Wielkopolsce - Śrem. Właśnie u nas znajdziecie pyszne i regionalne przepisy kulinarne

Prognoza pogody dla Wielkopolski na wtorek:

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto