MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalna historia interesuje seniorów ze Śremu. Przekonać się o tym można było podczas spotkania "Eksperci Dobrego Życia" w Muzeum Śremskim

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Spotkania z cyklu "Eksperci Dobrego Życia" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród seniorów z gminy Śrem
Spotkania z cyklu "Eksperci Dobrego Życia" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród seniorów z gminy Śrem ilustracyjne/arch. red. - KB
Cykl spotkań skierowanych do seniorów z gminy Śrem pod hasłem "Eksperci Dobrego Życia" cieszy się nieustannie sporym zainteresowaniem. Tym razem temat spotkania pokrywał się z miejscem, w którym się one zwyczajowo odbywają, a mianowicie w Muzeum Śremskim mówiono o lokalnej historii. Bohaterem spotkania był generał Józef Wybicki.

"Eksperci Dobrego Życia" i lokalna historia

Nie ma chyba w Śremie lepszego miejsca do rozmowy o lokalnej historii jak Muzeum Śremskie. To właśnie tam odbywa się cykl spotkań pod hasłem "Eksperci Dobrego Życia", którego lutowe spotkanie poświęcone zostało generałowi Józefowi Wybickiemu.

O generale, jego spuściźnie, majątku w Manieczkach oraz miejscach pochówku opowiedział seniorom z gminy Śrem Radosław Franczak, doktor historii i jednocześnie pracownik śremskiego muzeum. W swojej opowieści o jednym z najwybitniejszych mieszkańców powiatu śremskiego posiłkował się on przygotowanymi przez Muzeum Śremskie filmami z cyklu "Res Gestea" poświęconymi generałowi Wybickiemu.

Dalsza część artykułu pod filmem.

Generał Wybicki jedną z najciekawszych postaci regionu śremskiego

Podczas spotkania poruszano jednakowo tematy związane z życiem zawodowym generała, jak i te mówiące o jego życiu rodzinnym. Seniorom pytań na temat losów Józefa Wybickiego, autora słów "Mazura Dąbrowskiego", nie brakowało. Ciekawostką była dla nich m.in. informacja o renowacji nagrobka Józefa Wybickiego w Brodnicy, a także fakty związane z przeniesieniem jego ciała do Poznania, do Krypty Zasłużonych Wielkopolan.

Dalsza część artykułu pod filmem.

Wkrótce seniorzy będą mieli okazję zapewne lepiej poznać miejsce, gdzie generał żył i tworzył, czyli Manieczki. Wszystko za sprawą planowanego wyjazdu seniorów do tej właśnie wsi, która kiedyś wchodziła w skład majątku należącego do generała. Tam zobaczyć można m.in. odrestaurowaną rotundę ufundowaną przez generała Wybickiego oraz park, w którym niegdyś stał dworek Wybickich.

Spacerkiem po Manieczkach z Józkiem i Janem

Na koniec dodamy, że jakiś czas temu dla wszystkich chcących lepiej poznać Manieczki i ich znanych mieszkańców - Józefa Wybickiego oraz Jana Baiera - Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego przygotowała quest pt. "Historia Manieczek z Józkiem i Janem w tle".

Quest to tak naprawdę spacerek po Manieczkach z rozwiązywaniem zagadek i odnajdywaniem właściwej drogi dzięki wskazówkom odnajdywanym po drodze. Ta forma rekreacji to miło spędzony dla każdego bez względu na wiek, ale i czas, kiedy można w fajny sposób poznać lepiej lokalną historię i jej bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto