Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MAJÓWKA - Czyli co, gdzie i kiedy?

Eliza Mączka
Na zbliżające się dni w wielu miejscowościach w naszym powiecie, jak i w całej Wielkopolsce szykuje się bogaty program imprez i dobra zabawa.

Przed nami oczekiwany od dłuższego czasu weekend majowy. Większość z nas zaplanowało go sobie do ostatniej minuty, chociaż są i tacy, którzy spędzą wolne dni w domowym zaciszu, czy mówiąc inaczej po prostu przy domowym kinie. My jednak postanowiliśmy zachęcić Was do bardziej aktywnej formy relaksu. W końcu zbyt wiele dzieje się w regionie i grzechem byłoby nie skorzystać, zwłaszcza gdy pogoda okaże się łaskawsza, niż przewidywane prognozy.

Zacznijmy od programu, jaki przygotowało samo miasto. I tak, 1 maja o godzinie 10.00 w Parku Miejskim odbędzie się turniej tenisa ziemnego,w którym uczestnicy powalczą o tytuł Najwszechstronniejszego Sportowca Roku. Zapisy oraz wszelkie informacje można uzyskać w Śremskim Sporcie. Następnego dnia, to jest 2 maja w godzinach 10.00-14.00 podczas obchodów będzie możliwość zapoznania się z prezentacją multimedialną pod tytułem „Wideoklip do Hymnu”. Kto jeszcze nie był w Muzeum Śremskim na wystawie, powinien koniecznie ją zobaczyć i co ważne, posłuchać. Niema ona nic wspólnego z tradycyjnymi prezentacjami, z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia. Podczas zwiedzania sami jesteśmy sobie tutaj „steremi okrętem".

Tego samego dnia, tyle, że popołudniu, od 16.00 do 16.30 dla uczczenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej planowany jest Przemarsz Kompanii Honorowej VI Batalionu Dowodzenia w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Jednostki Wojskowej na Plac 20 Października, po czym na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa. W tym czasie również dużo będzie się działo na śremskim rynku, gdzie będzie miał miejsce festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla najmłodszych mieszkańców. Wśród propozycji można wymienić m. in. zjeżdżalnie, euro bungee, happening Teatru OFF [SIC!] czywojskowy tor przeszkód.

W poniedziałek, 3 maja o godzinie 9.00 obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się mszą świętą za ojczyznę w Kościele Garnizonowym. W tym dniu odbędą się również dwa turnieje: Turniej Piłki Nożnej oraz Turniej Petanque.

W Książu Wielkopolskim, gdzie z okazji 600-lecia nadania praw miejskich przez cały rok trwają różne imprezy, 2 maja zaplanowano na rynku Koncert Orkiestry Dętej. Z kolei Dorota Lew-Pilarska, burmistrz gminy Czempiń, 3 maja zaprasza mieszkańców i przybyłych gości na uroczystą mszę świętą zarówno za ojczyznę, jaki w intencjach ofiar zbrodni katyńskiej, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz 95 rocznicy urodzin harcmistrza Floriana Marciniaka.

Dalsze obchody urodzin bohatera odbędą się w Czempiniu dzień później, to jest 4 maja. A oto szczegółowy program: o godzinie 8.30 pod pomnikiem bohaterskiego harcmistrza w Czempiniu, kwiaty złożą uczniowie oraz pracownicy Szkoły Podstawowej. O godzinie 9.30 finałem „Konkursu wiedzy o Florianie Marciniaku i Jego działalności w Szarych Szeregach”, swoje rocznicowe obchody rozpocznie Szkoła Podstawowa w Starym Gołębinie, która co warto zaznaczyć nosi imię harcmistrza. O godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysty apel w gołębińskiej szkole, połączony ze złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi. A o godzinie 10.30 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Gołębinie przy pieśniach harcerskich przejdą drogą do Gorzyc, gdzie urodził się Florian Marciniak. W tym czasie ze szkoły do Gorzyc, wyruszy też sztafeta z pochodnią. Uczestnicy obydwu tych wydarzeń – sztafety i marszu – spotkają się pod Pomnikiem Floriana Marciniaka w Gorzycach, aby tam uczcić pamięć bohatera.

W Dolsku 1 maja zaplanowano mistrzostwa gminy w piłce nożnej, które będą miały miejsce o godzinie 10.00 na stadionie sportowym. W tym samym dniu o godzinie 14.00 zaplanowano prezentacje dzieci i młodzieży w konkursie „Mój Talent 2010”. W ramach „Spotkania z historią...” pojawi się gość specjalny. 3 maja m. in. o godzinie 12.30 na strzelnicy Bractwa Kurkowego rozpoczną się zawody drużynowe o Puchar Burmistrza MiG Dolsk.

Natomiast w Zaniemyślu Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji i Gminna Rada Sportu zapraszają 1 maja na VI Sołecki Festyn Rekreacyjny o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy. Zespoły muszą się zarejestrować o godzinie15.30, zaś turniej rozpocznie się o godzinie 16. W programie przewidziano m. in. budowę skrzyni gimnastycznej, rzut kotwicą do celu, chód po cegłach, bieg sprawnościowy z przeszkodami, czy piłowanie drewna. O19.00 zaplanowano zabawę w amfiteatrze przy zespole „Limit”. Oczywiście, weekend majowy można również wykorzystać na zwiedzanie Wielkopolski. A gdzie czekają Was najciekawsze atrakcje, dowiecie się spoglądając na mapkę obok. Z pewnością wiele z miejsc jest Wam znanych, co nie oznacza, że niewarto byłoby wybrać się tam ponownie.

Co jeszcze się będzie działo w regionie? Oto wybrane propozycje na majówkę: Poznań – Kazik Na Żywo. Kolejna odsłona naszego „Głos Rock Festiwal”,
tym razem z polską gwiazdą. W swoim najbardziej rockowym wcieleniu Kazik Staszewski zaprezentuje się w piątek.Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), 30 kwietnia, godzina 20, bilety: 60 zł.

Plenerowy spektakl Teatru Strefa Ciszy – Czarny cyrk na sześć fortepianówi dwunastu aktorów.Widowisko zainspirowane jest historią z końca II wojny światowej, kiedy to w niemieckim wówczas Szczecinie wojska sowieckie plądrując miasto, zrabowały setki fortepianów, chcąc je wywieźć do ZSRR. Stara Rzeźnia (ul. Garbary 101), 30 kwietnia, godzina 21.30, wstęp: bezpłatne wejściówki w CIM. 1 maja, godzina 21.30, bilety: 15 zł.

Gentleman – jeden z najsłynniejszych wykonawców muzyki reggae zagra w Arenie wraz z swoim zespołem The Evolution. Arena (ul.Wyspiańskiego33), 1 maja, godzina 19, bilety: 75,90zł.

Gra miejska Śladami Swingu – na spacer tropem Komedy, Miliana i Ptaszyna zapraszają miłośnicy jazzu lat 50. Rejestracja mailowa [email protected], start 1 maja, godzina 12.

Majówka w Parku Wilsona – Tomek Grdeń, Arka Noego, Wojtek Grabek, Daga Gregorowicz i Chór Uniwersytecki wystąpią w muszli koncertowej poznańskiego parku. Podczas majówki poznaniacy będą mogli wesprzeć starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Park Wilsona, 3 maja, godzina 14, wstęp wolny.

Leszno – IV Międzynarodowy Festiwal Baroku Koncert „Wirtuozowska Muzyka Barokowa” (1 maja, Ratusz, godzina 16) i występ Rościsława Wygranienki (2 maja, kościół św. Jana, godzina 19) odbędą się podczas leszczyńskiego festiwalu. Ratusz, kościół św. Jana (ul. Bolesława Chrobrego), godzina 16 (1 maja), 19.30 (2 maja), darmowe wejściówki można odbierać w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Bolesława Chrobrego).

Września – Wrzesiński Weekend Muzyczny. Maryla Rodowicz (30 kwietnia),Kult (1 maja), Raz, Dwa, Trzy (2 maja) i Modern Talking (3 maja) zagrają na kolejnej, darmowej edycji wrzesińskiej imprezy.

Współpraca: Jacek Sobczyńsk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto