Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manieczki: czy dworek "po Józefie Wybickim" znów może stać się muzeum?

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Manieczki, wieś w gminie Brodnica, w powiecie śremskim. Z jednej strony wieś jakich wiele, z drugiej strony miejsce, gdzie wciąż są ślady po gen. Józefie Wybickim. Jednym z nich jest dworek, w którym dawniej mieściło się muzeum poświęcone najsłynniejszemu mieszkańcowi Manieczek. Oryginalny dworek po generale niestety nie zachował się, a obecnie budynek wraz z przylegającym do niego parkiem jest wystawiony na sprzedaż.

Wielu zastanawia się co dalej z dworkiem, w którym mieściło się muzeum związane chyba z najsłynniejszym mieszkańcem Manieczek, czyli gen. Józef Wybicki. Nie od dziś dworek jest wystawiony na sprzedaż, jednak w ostatnim czasie zmieniła się cena, która dla potencjalnych kupców jest o wiele przystępniejsza. Obecnie jeśli ktoś ma wolne 1,5 mln złotych może stać się właścicielem tej posiadłości.

Są jednak i tacy mieszkańcy powiatu śremskiego, którzy nie chcieliby, aby dworek trafił dalej w kolejne prywatne ręce i stał się niedostępny dla lokalnej społeczności. Przyszłość budynku upatrują w tym, aby stworzyć tu muzeum polskiego hymnu i autora tekstu, który zna przecież każdy Polak.

Inicjatywa ta zatacza w ostatnich dniach coraz to szersze kręgi, a petycja w tej sprawie została podpisana już przez ponad 530 osób.

Czy inicjatywa będzie miała moc sprawczą, to się okaże, trzeba jednak przyznać Mirosławowi Piaseckiemu, że zwłaszcza w ostatnim czasie sprawił, iż głośniej zrobiło się o tym niezwykłym miejscu. Jak powiedział w rozmowie z nami nagłośnienie sprawy dworku w Manieczkach i kontakt z różnymi osobami w tej sprawie pozwala mu mieć nadzieję, że inicjatywa może mieć szansę powodzenia. Dopowiemy, że jedną z osób, które w ostatnim czasie podjęły temat, jest senator Paweł Arndt, a sam inicjator rozmawiał z wicepremier Jadwigą Emilewicz.

Ten pierwszy temat dworku po Józefie Wybickim w Manieczkach poruszył w senacie, przypominając, że sam generał również był senatorem w swoim czasie.

Jeśli również chcecie wesprzeć inicjatywę utworzenia w dworku Józefa Wybickiego w Manieczkach Muzeum Hymnu Polskiego i sprawić, że zrobi się o niej głośniej, możecie podpisać PETYCJĘ oraz udostępnić ją dalej.

Na koniec dodamy, że w tym miejscu już wcześniej działało Muzeum Józefa Wybickiego, którego twórcą był Jan Baier, ówczesny dyrektor PGR we wsi. Czy dworek odzyska dawną świetność i znów zagoszczą w nim pamiątki po autorze słów polskiego hymnu? Trudno dziś to stwierdzić jednoznacznie. Pewne jest jedno, wymaga to dużych nakładów finansowych, począwszy od wykupienia dworku po jego wyremontowanie.

przypominamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto