Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Książa i Dolska pamiętają o zamordowanych przodkach. To 83. rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej [zdjęcia]

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Książ Wielkopolski i Dolsk pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat. Dokładnie 20 października 1939 z rąk hitlerowskich zbrodniarzy na ksiąskim rynku zamordowano 17 mieszkańców obu gmin, którzy zostali rozstrzelani podczas publicznej egzekucji. W niedzielę 23 października br. uczczono pamięć ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.

Na rynku rozstrzelano 17 mieszkańców z Książa, Dolska i okolic

1 września 1939 roku wojska III Rzeszy zaatakowały naszą ojczyznę rozpoczynając jeden z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości. II wojna światowa zebrała krwawe żniwo także w naszym regionie. Po wkroczeniu niemieckich okupantów rozpoczęły się krwawe egzekucje w ramach operacji “Tannenberg”. 20 października 1939 roku na rynku w Książu Wielkopolskim rozstrzelano nie tylko osoby z Książa i okolic, ale także z sąsiedniego Dolska. Śmierć poniosło wówczas 17 osób:

  • Alojzy Burdajewicz z Dolska (44 lata),
  • Antoni Borowicz z Książa (32 lata),
  • Ignacy Bielerzewski z Dolska (75 lat),
  • Tadeusz Bielerzewski z Dolska (36 lat),
  • Jan Cyplik z Książa (53 lata),
  • Stefan Ludwik Doerffer z Brzostowni (62 lata)
  • Antoni Jędrzejczak z Ostrowieczna (62 lat),
  • Ludwik Kossowicz z Dolska (58 lat),
  • Czesław Lis z Konarzyc (21 lat),
  • Henryk Łagodziński z Książa (43 lata)
  • Andrzej Mazurkiewicz z Dolska (34 lata),
  • Ignacy Mlicki z Pokrzywnicy (41 lat),
  • Stanisław Nowak z Małachowa (35 lat),
  • Tomasz Paul z Dolska (58 lat),
  • Andrzej Święcicki z Trąbinka (36 lat),
  • Józef Szczepański z Książa (56 lat),
  • Franc Zwierzchlewski (42 lata)

Tego samego dnia podobna egzekucja miała miejsce w Śremie. W naszym mieście rozstrzelano wówczas 19 osób.

Uroczystości przy pomniku pomordowanych na ksiąskim rynku

Niedzielne uroczystości w Książu Wielkopolskim rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja o godzinie 11:45. Po zakończonej liturgii poczty sztandarowe i liczne delegacje przemaszerowały na rynek. Tam w asyście kompanii honorowej 6. Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych i ksiąskiej Orkiestry Dętej odbyła się dalsza część uroczystości.

Tomasz Barylski

Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę i odśpiewano hymn. Do zebranych zwrócił się burmistrz Książa Wielkopolskiego, Teofil Marciniak, który przypomniał tragiczne wydarzenia z 1939 roku. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu mieszkańcy tych ziem stracili swoje życie tylko dlatego, że byli Polakami.

Padła niemiecka komenda, później karabinowa salwa, po niej dym, a potem cisza. Ciała skazanych jak w zwolnionym tempie osuwały się w bezładzie, a karabinowe łuski z głuchym trzaskiem opadały na ksiąski bruk

- powiedział podczas uroczystości Teofil Marciniak.

Niewinnie zamordowany przez hitlerowskiego okupanta

Burmistrz zacytował fragment akt śledztwa prowadzonego przez oddziałową komisję ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z poznańskiego IPN.

Zamordowani Polacy nie popełnili żadnego przestępstwa za które mogliby ponieść konsekwencje. Wobec tych osób nie przeprowadzono żadnego prawdziwego postępowania sądowego. Nie wydano wobec nich wyroków, a jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, że byli Polakami

- dodał Teofil Marciniak.

Tomasz Barylski

Przemarsz na ksiąski cmentarz i modlitwa za zamordowanych

Podczas apelu poległych odczytano nazwiska wszystkich siedemnastu ofiar tamtej egzekucji. Nie mogło zabraknąć salwy honorowej śremskiego batalionu. O wyjątkową oprawę muzyczną zadbali lokalni muzycy, Anita Szymanowska przy akompaniamencie Mariusza Śląskiego. Następnie złożono wiązanki i zapalono znicze pod pomnikiem pomordowanych Synów Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej.

Ostatnim akcentem uroczystości był przemarsz na miejscowy cmentarz, gdzie przy mogiłach pomordowanych odmówiono modlitwę. Tutaj również zostały zapalone znicze. Warto dodać, że mogiły zostały przyozdobione portretami ofiar w formie graficznej, które można było zobaczyć podczas piątkowego spotkania z Tomaszem Cieślakiem. Uczestnicy odśpiewali Rotę, a pamięć pomordowanych uczczono salwą armatnią.

Mieszkańcy Książa i Dolska pamiętają o zamordowanych przodka...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto