Muzeum Śremskie odebrało nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "Izabella 2020" za wystawę poświęconą Jerzemu Jurdze

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Muzeum Śremskie odebrało nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "Izabella 2020" za wystawę poświęconą Jerzemu Jurdze
Muzeum Śremskie odebrało nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "Izabella 2020" za wystawę poświęconą Jerzemu Jurdze fot. Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Już w czerwcu informowaliśmy, że Muzeum Śremskie za wystawę poświęconą Jerzemu Jurdze zostało nagrodzone w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce. Teraz nagroda jest już w Śremie. We wtorek 7 września odbyła się uroczysta gala wręczenia "Izabell".

Muzeum Śremskie nagrodzone w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”

We wtorek 7 września w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się gala Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody oraz wyróżnienia za 2019 i 2020 rok. Uhonorowanie nagrodami muzealników w minionym roku było niemożliwe, gdyż uroczysta gala ze względów pandemicznych nie mogła się odbyć.

Podczas tegorocznej uroczystej gali obecni byli na sali muzeum w Szreniawie również śremianie, a wszystko za sprawą otrzymania Drugiej Nagrody w kategorii "Działalność wystawiennicza" za wystawę "Jerzy Jurga – w 80. rocznicę urodzin artysty".

Przypominamy, że wystawa, która odbyła się we wrześniu 2020 roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród śremian i nie tylko. Nigdy wcześniej w jednym miejscu nie zgromadzono tylu dzieł i przedmiotów związanych z Jerzym Jurgą. Nigdy też żadna z wcześniejszych wystaw nie była tak kompleksowa, a mianowicie odnosiła się do wszystkich aspektów twórczości Jerzego Jurgi od malarstwa, pisania wierszy, aż do konstrukcji kusz - z wieloma drobnymi sprawami pomiędzy. Wyjątkowe były także wspomnienia o Jerzym Jurdze, które specjalnie na tę wystawę zostały zebrane i nagrane.

Nagrodę dla Muzeum Śremskiego w imieniu dyrektora Mariusza Kondzieli odebrała Ewa Nowak.

„Opieka nad śladami naszego dziedzictwa kulturowego to nie tylko wypełnianie zobowiązania wobec przeszłości. To konstruowanie mostu łączącego to, co nas zbudowało z tym, na czym warto budować swoją przyszłość” – podkreślał podczas uroczystej gali Marszałek Marek Woźniak.

Przypominamy, że regionalna uroczystość wręczenia nagrody muzealnej, istniejącej od 2003 roku i odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach konkursowych - działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i marketingowa oraz konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje.

Z okazji otrzymania przez Muzeum Śremskie nagrody przypominamy zdjęcia wykonane we wrześniu 2020 roku podczas otwarcia wystawy.

Muzeum Śremskie: tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć. Obrazy, kusze, wiersze Jerzego Jurgi

Muzeum Śremskie: tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć. Obraz...

Śrem NaszeMiasto.pl poleca:

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Dodaj ogłoszenie