Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowieczek. Kilkaset zdjęć opowiedziało o historii Nowieczka i jego mieszkańców

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Nowieczek. Kilkaset zdjęć opowiedziało o historii Nowieczka i jego mieszkańców
Nowieczek. Kilkaset zdjęć opowiedziało o historii Nowieczka i jego mieszkańców fot. KB
Nowieczek. W niedzielne popołudnie 13 września w Nowieczku odbyło się otwarcie wystawy zdjęć archiwalnych, które udało się zebrać w ramach projektu historycznego "Odkrywamy historię sołectwa i przodków - Nowieczek we wspomnieniach mieszkańców". Mieszkańcy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć wszystkie zebrane materiały.

Niedziela 13 września dla mieszkańców Nowieczka, to ważna data. Tego dnia w formie wystawy podsumowano projekt realizowany już od kilku miesięcy pod nazwą "Odkrywamy historię sołectwa i przodków - Nowieczek we wspomnieniach mieszkańców".

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi oraz osób, które dawniej mieszkały w Nowieczku udało się zebrać kilkaset zdjęć opowiadających o życiu w tej wsi, dawnych i obecnych mieszkańcach Nowieczka, o historii tego miejsca.

Przybyłych na otwarcie wystawy w świetlicy wiejskiej powitała sołtys Janina Pawełczyk.

Pamiętamy rodziców, dziadków. Jedni pamiętają mniej, inni więcej. Jednak o dawniejszych mieszkańcach często nie wiemy po prostu nic. Nie wiemy, kim byli, jak wyglądali, jakie było ich życie, radości, tragedie, a przecież taka niewiedza to rodzaj osierocenia. Tyle że mniej dotkliwy. Każdy ma przodków, a zwrot stary ród oznacza jedynie tyle, że pamięć o przodkach została zachowana i pielęgnowana przez pokolenia - mówiła do zebranych sołtys Nowieczka

W swoich słowach Janina Pawełczyk zdradziła, że w momencie rozpoczynania projektu nie było zupełnie wiadomo ile uda się odkryć z historii Nowieczka, ile materiałów uda się zebrać. Efekt końcowy okazał się jednak imponujący, a wielu oglądających fotografię zatrzymywało się i wspominało miejsca i osoby widoczne na zdjęciach.

Wśród zdjęć znajdziecie również takie z końca XIX wieku. Wiele z nich nie ma jednak opisu, gdyż nie udało się ustalić, kto na nich jest. Pośród tych zdjęć jest jedno szczególne, którego historię i osoby na nim chcielibyśmy poznać. Jest to zdjęcie grupowe strażaków z Nowieczka. Znane jest nam nazwisko komendanta. Może uda nam się dziś rozpoznać kilka osób z fotografii - dodała pani sołtys.

Zanim jednak przyszedł moment na bliższe przyjrzenie się temu zdjęci prezes działającego w Nowieczku Stowarzyszenia - Dorota Cieślak - wręczyła dyplomy i upominki rodzinnym drużynom, które wzięły udział w grze terenowej, która odbyła się przed oficjalnym otwarciem wystawy.

Podsumowaniem projektu był również film przygotowany specjalnie na tę okazję. Oglądając go, można było bliżej poznać starszych mieszkańców wsi oraz usłyszeć ich wspomnienia. Dzięki nagraniom udało się je zachować dla kolejnych pokoleń.

Wystawę można obejrzeć codziennie od godziny 19.00 do 21.00 w świetlicy do 24 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto