O wielkanocnych dynguśnikach w Muzeum Śremskim. Warsztaty dla dzieci o świątecznych zwyczajach i nie tylko

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Przed Wielkanocą Muzeum Śremskie zaprosiło dzieci do udziału w warsztatach na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Odwiedziliśmy śremskie muzeum z aparatem i sprawdziliśmy, jak wyglądają te przedświąteczne zajęcia. Uczestnikami warsztatów byli wówczas uczniowie trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Śremie. Zobaczcie, jak było!

Spis treści

Wielkanoc w Śremie. Zanim będziemy świętować, kilka słów o wielkanocnych zwyczajach

Po odwiedzinach w Muzeum Śremskim trzeba przyznać, że najfajniejszym elementem warsztatów wielkanocnych jest czas przebierania się i głośnego przeganiania zimy. Zanim jednak dojdziemy do tego momentu, zacznijmy od początku.

Warsztaty dotyczące Wielkanocy oraz tradycji i zwyczajów związanych z tym świętem w Muzeum Śremskim nie są organizowane po raz pierwszy i tak jak warsztaty przed Bożym Narodzeniem cieszą się dużą popularnością. Dzieci chętnie opowiadają o swoich wielkanocnych doświadczeniach, jednocześnie dowiadując się sporo wielkanocnych i około wielkanocnych ciekawostek.

O zwyczajach i tradycjach świąt wielkanocnych dzieciom z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 1 w Śremie w czwartek 23 marca opowiadała Katarzyna Tomczak z Muzeum Śremskiego. Mowa była zarówno o tym, co dzieje się przed Wielkanocą, czyli m.in. zwyczaju powitania wiosny, o Wielkim Poście, o wieszaniu Żuru i Śledzia oraz tradycjach Wielkiego Tygodnia, a także o samych świętach wielkanocnych i zwyczajach związanych z Lanym Poniedziałkiem, czyli Śmigusem-Dyngusem.

Najpierw Wielki Post, a potem wieszanie Żuru i Śledzia

Jak same dzieci zauważyły, dziś z Wielkim Postem i odmawianiem sobie różnych przyjemności bywa różnie. Czasem zdarza się, że któreś z nich rezygnuje na przykład ze słodyczy, czy z gry na komputerze. Dawniej jednak Wielki Post był przestrzegany i przed Wielkanocą daniami, które królowały na stołach były żur oraz śledź. Nic dziwnego zatem, że po tak długim - 40 dniowym - okresie poszczenia wierni mieli ochotę na mięso, szynki, jajka i inne smakowitości.

Dlatego właśnie na zakończenie Wielkiego Postu odbywało się wieszanie Żuru i Śledzia, co symbolizowało pożegnanie się z postnym jedzeniem.

Więcej o tej tradycji dowiecie się od samej Katarzyny Tomczak. Zobaczcie nagranie

Wielkanoc to nie tylko święconka, ale i dynguśnicy

Większość dzieci Wielkanoc kojarzy ze święconką i wkładaniem do koszyczka jajek, soli, chleba, wędlin czy innych smakowitości. Jednak nie tylko święconka jest tradycją Wielkanocy, ale również odwiedziny dynguśników, czyli wielkanocnych przebierańców.

W okolicy Śremu zwyczaj wielkanocnego odwiedzania domów przez dynguśników zachował się między innymi w Zbrudzewie. Tam w Lany Poniedziałek przez wieś wędruje korowód Kominiarzy wraz z Niedźwiedziem, Babą, Chłopem, Siwkiem i akordeonista. Każdy, kto stanie im na drodze lub otworzy im drzwi zostaje omurzony, czyli ubrudzony sadzą na szczęście.

Kiedyś dyngusnicy podczas odwiedzin domostw otrzymywali w podzięce na przykład jajka. Dziś Kominiarze w Zbrudzewie zbierają pieniądze, które od kilku lat wspierają dzieci potrzebujące między innymi rehabilitacji, czy wsparcia w leczeniu. Pomysł na takie obchodzenie Śmigusa-Dyngusa przyjął się w gminie Śrem i do Zbrudzewa w Lany Poniedziałek zaglądają nie tylko miejscowi, ale i wielu przyjezdnych, także spoza gminy czy powiatu śremskiego.

Zobaczcie jak murzono w Zbrudzewie w minionym roku:

Dzieci przebrane za wielkanocnych przebierańców

Na koniec wielkanocnych warsztatów w Muzeum Śremskim dzieci skorzystały z okazji do stania się dynguśnikami. Muzeum Śremskie przygotowało dla nich wielkanocne przebrania. Część dzieci przebrana została za Kominiarzy, część za Niedźwiedzie, a część za Chłopów i Baby. Większość z nich otrzymała również kolejny symbol Wielkanocy, czyli kołatki, którymi narobili niezłego hałasu, maszerując ulicami Śremu i przeganiając zimę, aby ta zrobiła miejsce dla wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie