Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrady VIII Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Dolsku

Jakub Cybichowski
Jakub Cybichowski
Obrady VIII Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Dolsku
Obrady VIII Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Dolsku Jakub Cybichowski
W poniedziałek, 29 listopada 2021 r., odbyły się obrady VIII Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Gospodarzem wydarzenia była Villa Natura w Dolsku.

VIII Walne Zgromadzenie WIR

W pierwszej kolejności, na przewodniczącego obrad Walnego Zgromadzenia wybrano prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotra Walkowskiego. Po chwili doszło do głosowania nad wyborem sekretarza, którym została wybrana przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Śremie, Janina Pawełczyk.

Następnie, głos zabrała dyrektor pobliskiego Zespołu Szkół Rolniczych, Beata Maciejewska. W swoim wystąpieniu podkreśliła bardzo ważną rolę odgrywaną przez lokalne środowiska rolnicze.

- Kierunków okołorolniczych mamy zawsze dość sporo. Kiedyś, jak szkoła rolnicza rozpoczynała istnienie, to w jednej klasie było 35 uczniów, a klas było pięć. Bardzo wielu z nich to fantastyczni wielkopolscy rolnicy, ludzie osiągający sukcesy na różnych płaszczyznach - mówiła dyrektor ZSR w Grzybnie, B. Maciejewska.

W dalszej kolejności, głos zabrała dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu. Pani Beata Grelowska przedstawiła działania realizowane przez TUW oraz kompleksową ofertę pakietu ubezpieczeń - skierowaną zarówno do rolników, jak i przedsiębiorstw rolnych. Szczególną uwagę poświęcono dobrowolnemu Agrocasco, które chroni maszyny rolnicze m.in. przed warunkami atmosferycznymi.

Ważne tematy w porządku obrad

Następnie, delegaci zapoznali się ze sposobem realizacji wniosków przyjętych przez poprzednie Walne Zgromadzenie oraz sprawozdaniem z pracy Zarządu w okresie od 1 października do 10 listopada 2021 r. Zgromadzeni otrzymali również informację odnośnie najważniejszych działań realizowanych przez Krajowe Rady Izb Rolniczych (KRIR). Szczególną uwagę poświęcono tematom: reakcji na problemy związane z ASF [afrykański pomór świń - przyp. red.], ptasią grypą, wysokimi cenami nawozów oraz złą sytuacją panującą na rodzinnych gospodarstwach rolniczych.

Po przedstawieniu wcześniejszych informacji, delegaci zajęli się tematem budżetu i uchwał okołobudżetowych. Diety delegatów, przewodniczących Rad Powiatowych WIR oraz członków Zarządu zostały dopasowane adekwatnie do wzrostu kosztów spowodowanych inflacją. W końcowej fazie tej części obrad, uczestnicy przedyskutowali plan pracy WIR na rok 2022 oraz planowany budżet Izby. Przedłożony plan budżetu został jednogłośnie przegłosowany przez delegatów. Zatwierdzone podwyżki diet wyniosły 33% w porównaniu z ich obecną wysokością.

Dyskusja o stanie rolnictwa

Podczas drugiej części obrad, delegaci pochylili się nad obecną sytuacją w rolnictwie oraz propozycjami dotyczącymi Krajowego Planu Strategicznego. Postawiono przede wszystkim kluczowe pytania: jakie korzyści dla polskiego rolnictwa będą płynęły z KPS - czy zapewni rozwój, czy może ograniczy polską produkcję? Po zamknięciu dyskusji, delegaci przyjęli jednogłośnie stanowisko ws. Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027.

Istotne wnioski

Walne Zgromadzenie przyjęło również do realizacji dwa wnioski - Rad Powiatowych WIR w Szamotułach i Czarnkowie. Pierwszy zgłoszony wniosek dotyczył wdrożenia mechanizmu płatności za czasowe zaprzestanie produkcji trzody chlewnej przez gospodarstwa będące w strefie ASF [afrykański pomór świń - przyp. red.]. Autorzy wniosku zwrócili uwagę, że tylko taka płatność pomoże przetrwać gospodarstwom trzodowym z tego typu stref. Ponadto, sprawi, iż wrócą one do produkcji po zniesieniu strefy.

- Według istniejącego prawa możemy w tej chwili zawiesić produkcję, ale tylko poprzez niespełnienie warunków bioasekuracji. Ale przecież my przez 10 lat albo więcej spełnialiśmy i spełniamy te warunki - argumentował delegat Rady Powiatowej z Szamotuł.

Drugi z wniosków był poświęcony tabelom stawek dopłat do ubezpieczeń upraw i zwierząt stosowanym przez różne towarzystwa ubezpieczeń. Wnioskodawcą była Rada Powiatowa WIR w Czarnkowie. Oba zaprezentowane wnioski spotkały się z jednogłośną aprobatą delegatów.

Pod koniec obrad, pojawiły się tradycyjnie wolne głosy i wnioski. Zgromadzeni zabrali głos na temat: dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, rozdysponowania ziemi będącej w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, systemu ubezpieczeń upraw oraz złego funkcjonowania aplikacji suszowej.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto