Opłaty za śmieci w gminie Śrem. Przypominamy, że od 1 stycznia obowiązują nowe stawki

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Opłaty za śmieci w gminie Śrem. Przypominamy, że od 1 stycznia obowiązują nowe stawki
Opłaty za śmieci w gminie Śrem. Przypominamy, że od 1 stycznia obowiązują nowe stawki fot. ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
Jesienią ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że gmina Śrem zmieni stawki za wywóz odpadów. Od 1 stycznia 2022 roku zmiany weszły w życie. Przypominamy, jak wyglądają opłaty i do kiedy należy zapłacić pierwszy rachunek w tym roku.

Zmiana opłaty za wywóz odpadów w gminie Śrem

O zmianach w stawkach za wywóz odpadów na terenie gminy Śrem informowaliśmy w październiku 2021 roku. Wówczas sprawą zajęli się radni miejscy podczas prac komisji oraz sesji, gdzie ostatecznie uchwalili kwoty nowych stawek. Nie wszystkim mieszkańcom zmiana się podobała. Dlaczego?

  • Dla większości mieszkańców gminy Śrem (tych zamieszkujących w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielolokalowej na terenach wiejskich) zmiana opłat za wywóz śmieci została obniżona i wynosi ona obecnie (od 1 stycznia 2022 roku) 26 złotych od osoby.
  • Obniżki nie odczuli mieszkańcy zabudowy wielolokalowej (powyżej dwóch lokali mieszkalnych w budynku) w mieście Śrem. Tu koszt wywozów odpadów został utrzymany na poziomie 31 złotych od osoby.

Najbliższa płatność za wywóz odpadów na terenie gminy Śrem przypada na 28 lutego (opłata za styczeń i luty).

Przypominamy również ulgach w opłatach:

  • ulga w wysokości 1 zł miesięcznie od mieszkańca posiadającego Kartę Dużej Rodziny,
  • ulga w wysokości 3 zł miesięcznie od mieszkańca nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, kompostującego bioodpady w kompostowniku przydomowym,

Są ulgi, są też i kary. Jeśli mieszkaniec nie segreguje odpowiednio odpadów, musi liczyć się z podwyższoną opłatą. "Karna" stawka to dwukrotnością ustalonej miesięcznej opłaty za odpady komunalne na mieszkańca bez uwzględnienia zniżek (czyli 62 zł lub 52 zł).

Obniżka stawki nie dla wszystkich - dlaczego?

Z czego wynika brak obniżki dla mieszkańców m.in. bloków w Śremie? Między innymi - jak informowała gmina Śrem - z faktu innej częstotliwości odbioru odpadów, a także z faktu, że mieszkańcom bloków gorzej idzie z segregacją śmieci. To - według przyjętej uchwały - powoduje, że odpady segregowane odbierane z bloków w punkcie zagospodarowania odpadów przyjmowane są jako odpady zanieczyszczone.

System Identyfikacji Segregacji - czy to recepta na "niesegregujących"?

Niestety nie ma prostej recepty na to, jak w tak dużych skupiskach ludzi właściwie segregować śmieci. Sprawę segregacji opadów oraz wyższej stawki za ich odbiór dla mieszkańców zabudowy wielolokalowej w listopadzie poruszył m.in. radny Piotr Mulkowski, który stwierdził, że opłata jest niejako karą dla tych, który segregację prowadzą solidnie. Rozwiązaniem byłby system identyfikacji odpadów z danym mieszkańcem, to według radnego umożliwiłoby ukaranie tych osób, które do segregacji odpadów się nie przykładają.

W odpowiedzi gmina Śrem przyznała, że "przygotowuje się do wdrożenia pilotażowego systemu indywidualnej segregacji odpadów komunalnych". System ma być skutecznym rozwiązaniem na "niesegregujących". W sprawie wprowadzenia takiego systemu w ubiegłym roku odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele m.in. Spółdzielni Mieszkaniowej oraz ŚTBS. Przedstawione wówczas rozwiązania zyskały aprobatę. Na pytanie, czy system indywidualnej segregacji opadów zostanie wprowadzony, odpowiedzieć ma analiza techniczno-finansowa zlecona przez gminę Śrem. Do sprawy z pewnością wrócimy.

Jak mieszkańcy oceniają zmiany w opłacie za śmieci w gminie Śrem?

Spytaliśmy o to naszych Czytelników w październiku, kiedy zmiany były omawiane na forum rady miejskiej. Oto wyniki wówczas przeprowadzonej sondy:

Jak oceniasz proponowane zmiany w opłacie za śmieci w gminie Śrem?

  1. 48.31%
  2. 44.93%
  3. 6.76%

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie