Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP Niesłabin ma szansę na włączenie do KSRG. Kto na tym zyska?

Dominika Górna
Dominika Górna
OSP Niesłabin ma szansę na włączenie do KSRG. Kto na tym zyska?
OSP Niesłabin ma szansę na włączenie do KSRG. Kto na tym zyska? fot. srem.pl
Dobre wieści płyną ze śremskiego ratusza. W piątek, 10 lipca w siedzibie urzędu miejskiego w Śremie zostało podpisane trójstronne porozumienie dotyczące włączenia jednostki OSP w Niesłabinie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. To kolejny krok w kierunku rozbudowy KSRG na terenie powiatu śremskiego. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

W dniu 10 lipca, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Śremie zostało podpisane trójstronne porozumienie dotyczące włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Niesłabinie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. - Na dokumencie podpisy złożyli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Śremie st. kpt. Tomasz Kierzek, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Niesłabinie dh Krzysztof Snuszka oraz Zastępca Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Niesłabinie dh Paweł Wiśniewski - wyjaśnia Adrian Wartecki, ze śremskiego ratusza.

Urzędnicy tłumaczą, że zgodnie z obowiązującymi przepisami jednostki aspirujące do włączenia do KSRG muszą spełnić szereg wymogów, między innymi posiadać odpowiedni sprzęt, wyszkolonych druhów, a także skuteczny system łączności i alarmowania. - Podpisane porozumienie stanowi podstawę do wydania przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej decyzji o włączeniu jednostki do KSRG. Będzie to ukoronowaniem ciężkiej pracy zarówno członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Niesłabinie, jak i władz samorządowych, mającej na celu rozwój systemu ratowniczego oraz podnoszenie bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy i powiatu, jak również osób przebywających na naszym terenie - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku druhowie z OSP Niesłabin odebrali długo wyczekiwany nowy wóz, który znacznie poprawił warunki pracy tamtejszej jednostki. Udało się także ów pojazd doposażyć.

Na czym polega KSRG?

Krajowy system ratowniczo-gaśniczy funkcjonuje w Polsce od 1995 roku, a jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

Podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.

W powiecie śremskim w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym funkcjonują takie jednostki jak: OSP Chrząstowo, OSP Dolsk, OSP Żabno, OSP Brodnica, OSP Książ Wlkp. oraz OSP Pysząca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto