OSP Pysząca na liście jednostek przewidzianych do dofinansowania zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
O podobną samochód ratowniczo-gaśniczy marki scania starają się strażacy z OSP Pyszącej
O podobną samochód ratowniczo-gaśniczy marki scania starają się strażacy z OSP Pyszącej ilustracyjne/arch. PPG/Sławomir Rybok/UM Katowice
Udostępnij:
W środę 19 stycznia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała zestawienie jednostek OSP przewidzianych do dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych w 2022 r. Na liście znalazło się 46 Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielkopolski, a wśród nich OSP Pysząca.

Nowe wozy strażackie dla jednostek OSP

Lista zawierająca wykaz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych przewidzianych do dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych w 2022 r. zatwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. W sumie na liście znalazły się 456 jednostek OSP, a łączna kwota dofinansowania przewidziana w ramach tej listy to około 175,2 mln złotych.

Do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafią w sumie 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Pysząca

Na liście opublikowanej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej znalazła się również jednostka z powiatu śremskiego, a jest nią OSP Pysząca. Strażacy otrzymają pieniądze na ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy. Szacowany koszt samochodu to około milion złotych. Jak powiedział nam Przemysław Górny, naczelnik OSP Pysząca, dotacja otrzymana w ramach opublikowanej listy to 500 tys. złotych. Drugie tyle na wóz dla OSP Pyszącej przeznaczy gmina Śrem.

Samochodem, który ma pojawić się w Pyszącej będzie Scania z napędem na cztery koła i drabiną. Strażacy, starając się o nowy wóz, musieli się do tego przygotować, a mianowicie nieco przebudować garaż strażnicy. Nowy samochód jest bowiem większy niż ten, który ma się w jednostce pojawić. W związku z tym przez dwa ostatnie lata m.in. obniżono posadzkę garażu i zamontowano nowe bramy.

Teraz pozostaje czekać na przekazanie promesy i przeprowadzenie całej procedury przetargowej. Wtedy tez okaże się, jaka dokładnie będzie cena nowego wozu. Może się okazać, że przewyższy zebrane środki i jednostka będzie starać się o dodatkowe pieniądze. Nie zapeszając jednak, jak powiedział nam naczelnik OSP Pysząca, jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, to nowy wóz ma szansę pojawić się na miejscu późną jesienią.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Dodaj ogłoszenie