Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy Mieczysława Weltera w Muzeum Śremskim [FOTORELACJA]

Dominika Górna
Dominika Górna
Otwarcie wystawy Mieczysława Weltera w Muzeum Śremskim
Otwarcie wystawy Mieczysława Weltera w Muzeum Śremskim fot. Dominika Górna
W sobotę, 7 marca w Muzeum Śremskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Mieczysława Weltera - Rzeźba. Artysta urodził się w 1928 roku w Śremie. W otwarciu wystawy uczestniczyła jego córka oraz wnuczka, które nie kryły wzruszenia i radości zarazem, że udało się zorganizować wystawę właśnie w Śremie. Swój udział w całym przedsięwzięciu miała również doktor Barbara Siwińska, która zabiegała oto, by śremianie mogli podziwiać rzeźby Weltera.

W sobotę, 7 marca punktualnie o godzinie 17.30 w Muzeum Śremskim otwarto wystawę rzeźb Mieczysława Weltera. Artysta pochodzi ze Śremu. Jednak w wieku pięciu lat wyprowadził się z rodzicami. Dziś mieszka i wciąż tworzy pod Warszawą. Do Śremu natomiast przyjechały córka Elżbieta Welter oraz wnuczka rzeźbiarza. Towarzyszył im Rafał Wróblewski z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie na co dzień można podziwiać twórczość artysty.

Jest nam niezwykle miło, że razem z kustoszem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze możemy powitać na pierwszej wystawie rzeźb Mieczysława Weltera w Śremie. To już najwyższa pora, by w tej przestrzeni ta wystawa się wydarzyła. Stało się tak, dzięki ogromnemu zaangażowaniu doktor Barbary Siwińskiej i jej inicjatywie - tymi słowami powitał wszystkich Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego

Kilka słów o "mistrzu" Welterze powiedział również kustosz Muzeum Romantyzmu. - Jest mi niezmiernie miło, że udało nam się dotrzeć z wystawą do Śremu. Cieszę się, że możemy pokazać czego artysta związany ze Śremem dokonał i wierzę, że jeszcze dokona, bowiem Mieczysław Welter wciąż tworzy - mówił Rafał Wróblewski.

- Spełniło się moje marzenie! Trzy lata temu otrzymałam małą rzeźbę. Była to rzeźba Mieczysława Weltera. Nie słyszałam o takim rzeźbiarzu... Zaczęłam dociekać. Efektem starań była wizyta w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt prac rzeźbiarza. Ale największe przeżycie to moja wizyta w Sulejówku, gdzie obecnie rzeźbiarz mieszka pod opieką córki Elżbiety. Poznałam nie tylko rzeźbiarza ale i Jego wielką pracownię, pełną skarbów. Nie ukrywam. Było to dla mnie ogromne przeżycie. W czerwcu 2017 roku zwróciłam się pisemnie do władz powiatu i miasta Śremu z propozycją by zorganizować wystawę prac rzeźbiarza artysty na inaugurację nowo otwartego nowoczesnego pawilonu Muzeum. Doczekałam się. Jestem bardzo szczęśliwa - wspomina Barbara Siwińska, inicjatorka wystawy

Do Śremu udało się przywieźć część dzieł artysty. Z informacji podanych przez Muzeum Śremskie wiemy, że twórczy dorobek, na który składa się kilkanaście zrealizowanych pomników, tyleż samo posągów i grup figuralnych oraz kilkadziesiąt rzeźb portretowych niekiedy powtarzanych w kolejnych wersjach i seria medali, przyniósł wybitnemu autorowi zasłużone laury i należne miejsce w historii rzeźby współczesnej. Mieczysław Welter wybrał jedną z najtrudniejszych dyscyplin plastycznych. Monumentalne pomniki Weltera podziwiać można w wielu miejscach historycznych w Polsce i za granicą. Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pomnik Holokaustu w Muzeum byłego obozu zagłady w Sobiborze, w Policach, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, F. Chopina w Palma de Mallorca to realizacje, bez których nie można wyobrazić sobie historii rzeźby polskiej.

Artysta jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dalej kształcił się w PWSSP w Poznaniu na wydziale rzeźby. Następnie zrobił dyplom na wydziale ASP w Warszawie. Od 1956 roku Mieczysław Welter brał udział w wystawach ogólnopolskich i za granicą. W 1960 uzyskał stypendium MKIS we Włoszech. Odbył podróże artystyczne po Europie, Meksyku, Korei, Mongolii i Chinach. Od roku 1960 organizował wystawy indywidualne: w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi.

Wernisażowi prac Mieczysława Weltera towarzyszył koncert zespołu TrombQuartet. Jest to kwartet puzonowy, w skład którego wchodzą muzycy: Piotr Banyś - śremianin z urodzenia, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto