„Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem! Gmina Śrem włączyła się do kampanii na temat uzależnień dzieci

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie

„Otwórz się na pomoc” - projekt, w który angażuje się również gmina Śrem

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie:

  • użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe,
  • korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach,
  • odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu jest rozdrażniony i zaniepokojony,
  • pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu,
  • po okresach ograniczania, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze – że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

O problemie w przystępny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”

Kampania adresowana jest do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią samorządy, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

KLIKNIJ I WEJDŹ DO GRY. SPRAWDŹ, JAK TWOJE DECYZJE POKIERUJĄ ŻYCIEM DOMINIKA

Kampania "Otwórz się na pomoc" mówi o realnych problemach dzieci i młodzieży

Film niesie także porcję autentycznych historii dzieci, spotykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu. Znajdziemy tu także komentarze psychologa, ułatwiające nam ocenę sytuacji. Obok sekcji „Prawdziwe historie” nie można przejść obojętnie – podobnie jak obok części poświęconej problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.

Udział w kampanii już biorą podmioty, którym nieobca jest wiedza dotycząca zdrowia psychicznego. Włączają się do niej samorządy, pracownie naukowe, fundacje i firmy, które dostrzegają nie tylko potencjał nowych technologii, ale też płynące z ich strony zagrożenia. Przez wspólne i profesjonalne działanie mogą skutecznie nieść pomoc rodzinom i młodzieży.

Gmina Śrem zaangażowana w projekt "Otwórz się na pomoc"

Jednym z partnerów kampanii skierowanej do dzieci i młodzieży jest również gmina Śrem. O to jak zapatruje się na projekt skierowany m.in. do młodych śremian zapytaliśmy burmistrza Adama Lewandowskiego.

Jestem przekonany, że kampania trafi do młodych ludzi. Zaapelowałem do wszystkich dyrektorów, psychologów i pedagogów szkolnych o jak najszerszy zasięg tejże akcji - zdradza Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

Musimy dotrzeć do młodych ludzi, zdając dobie sprawę, jakie spustoszenie w okresie pandemii pojawiło się w przestrzeni społecznej, a szczególnie pośród młodych ludzi. Podczas najbliższego multimedialnego nagrania poruszymy ten problem, aby jeszcze szerzej wypromować projekt. Jest to program bardzo potrzebny i warty wdrożenia - dodaje samorządowiec.

Sam sposób kreowania społecznej kampanii również przypadł burmistrzowi Lewandowskiemu do gustu. Według burmistrza Śremu interaktywny film został bardzo dobrze przygotowany.

Jeśli chodzi o formę kampanii, to oceniam ją wysokim poziomie. Interaktywny film jest przekonujący, przekazujący prawdziwe oblicze problemów wymagających wszechstronnego wsparcia psychologicznego - stwierdza Adam Lewandowski.

W ramach kampanii wydana została również bezpłatna publikacja, która można znaleźć w wielu miejscach na terenie gminy Śrem m.in. w Ośrodku Pomocy Społecznej, Przychodni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień, Poradni Psychologoczno-Pedagogicznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz w śremskim Urzędzie Miejskim.

Publikacja porusza takie kwestie jak stan zdrowia psychicznego w pandemii, samotności, alkoholizmu, depresji.

Masz problem? Tu znajdziesz realną pomoc. Zadzwoń, napisz, przyjdź!

  • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Stefana Grota Roweckiego 31, 63-100 Śrem, tel. 61 28 36 107, e-mail: [email protected], całodobowo: tel. interwencyjny 664 179 076, tel. zaufania 800 302 307, www.ops.srem.pl
  • Przychodnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Śremie, ul. Mickiewicza 5, 63-100 Śrem, tel. 61 28 28 016, www.facebook.com/pluiw/
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Śremie, ul. Marciniaka 2, 63-100 Śrem, tel. 61 28 34 864, www.poradniasrem.cop.pl
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie, ul. Józefa Dutkiewicza 5, 63-100 Śrem tel. 61 28 30 373, www.pcpr.srem.pl
  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy (w Urzędzie Miejskim), Plac 20 Października 1, 63-100 Śrem, tel. 61 28 47 122.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie