Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Błociszewie. Siedziba rodu Kęszyckich, później sanatorium, a teraz? Piękne miejsce z długą historią w tle

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Zdjęcie pałacu w Błociszewie autorstwa Włodzimierz Jacek Adamski wykonane w 2007 roki
Zdjęcie pałacu w Błociszewie autorstwa Włodzimierz Jacek Adamski wykonane w 2007 roki fot. Włodzimierz Jacek Adamski - http://www.rotmanka.com/CC BY-SA 3.0/commons.wikimedia.org
Pałac w Błociszewe to jedno miejsc, które ma swoją długą historię i z pewnością warto o nim wiedzieć więcej. Dawna siedziba rodu Kęszyckich swego czasu była prężnie działającym sanatorium reumatologicznym, do którego przyjeżdżali pacjenci z całej Polski. Dziś pałac poszukuje nowego właściciela i to on zdecyduje, czy będzie to jego nowa rezydencja, hotel, a może spa?

Pałac w Błociszewie wybudowała kobieta

Przeglądając informacje na temat pałacu w Błociszewie, można doczytać, że został on wybudowany przez Florentynę Kęszycką z Chłapowskich w 1893 roku. Budynek pałacu zaprojektowany natomiast został przez Kazimierza Skórzewskiego.

Pałac nakryty jest dachem mansardowym [typ dachu łamanego, każda z połaci dachu składa się z dwóch części o różnym kacie nachylenia - przyp.red.] z lukarnami [rodzaj okna doświetlającego poddasze - przyp. red.]. To, co rzuca się w oczy podczas patrzenia na budynek to jego zdobienia, nawiązujące do okresu barokowego i rokokowego.

Samo Błociszewo do Kęszyckich należało już od roku 1793. Jak można wyczytać w monografii "Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" z 1912 roku "pierwszym właścicielem był Kęszycki, wojewoda gnieźnieński". Zanim jednak Kęszyccy stali się właścicielami wsi, majątek ten należał do Błociszewskich i jak łatwo się domyślić od nazwiska tego rodu swoją nazwę wzięła również wieś.

Powojenne dzieje pałacu w Błociszewie

Rodzina Kęszyckich właścicielem majątki pozostała niemal do końca II wojny światowej, a mianowicie do 1944 roku. Później majątek Błociszewo przeszedł w ręce Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", który w pałacu urządził ośrodek szkoleniowy. W połowie lat 70. natomiast pałac stał się siedzibą sanatorium rehabilitacyjnego, który w swoim czasie zarządzał Wojciech Romanowski, znany nie tylko w Śremie i okolicach reumatolog.

Funkcjonowanie w pałacu m.in. sanatorium oszczędziło temu miejscu losu wielu innych popadających dziś w kompletną ruinę dworków i pałaców.

Pałac w Błociszewie powrócił do rodu Kęszyckich

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku pałac powrócił do rąk rodu Kęszyckich. "Tygodnik Śremski" oraz Śrem NaszeMaisto.pl informowały o tym fakcie w 2009 roku. Wówczas senior rodu, hrabia Wojciech Kęszycki przekazywał, że w obiekcie najprawdopodobniej nadal będzie działać sanatorium Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego.

Dodać trzeba, że starania o odzyskanie rodzinnych dóbr Kęszyckich trwały kilka lat.

Obecnie pałac w Błociszewie poszukuje nowych właścicieli. Co jakiś czas można na internetowych serwisach ogłoszeniowych dotyczących nieruchomości zauważyć właśnie pałac w Błociszewie.

Jak informuje sprzedawca w jednym z ogłoszeń, pałac w Błociszewie ma powierzchnię około 1200 metrów kwadratowych i wystawiony jest na sprzedaż wraz z pięcioma hektarami otaczającego go parku krajobrazowego.

Daniel Kęszycki - ciekawostka o jednym z właścicieli majątku Błociszewo

Na koniec przypominamy, że o Kęszyckich w ostatnich latach wiele się mówiło, a w szczególności o Danielu Kęszyczkim. Powodem tematów poruszanych z tymi właścicielami Błociszewa jest fakt, że w 2019 roku most przez rzekę Wartę w centrum Śremu otrzymał imię Daniela Kęszyckiego i upamiętnia go jako Powstańca Wielkopolskiego, działacza narodowego i konsula generalnego RP w Opolu. Daniel Kęszycki żył w latach 1884-1936.

Co jeszcze warto zobaczyć w Błociszewie?

Pierwsza wzmianka o Błociszewie w dokumentach pojawiła się w połowie XIV wieku i jest ona położona na terenie Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego.

Oprócz pałacu, który obecnie pozostaje w rękach prywatnych i nie jest udostępniony do zwiedzania, można zobaczyć kościół św. Michała Archanioła. Kościół wybudowany został pod koniec XIX wieku a w jego pobliżu znajduje się kaplica grobowa Kęszyckich.

Błociszewo to jedna z miejscowości leżących na szlaku pielgrzymkowym zwanym drogą św. Jakuba. Na wielkopolskim odcinku tego szlaku oprócz Błociszewa znajdują się również m.in. Żabno, Przylepki, Manieczk, i Krzyżanowo.

Wielkopolska odcinek drogi św. Jakuba jest odtworzeniem historycznego traktu handlowego prowadzącego z północy na południe, a więc z Wielkopolski do Czech. Trasa oznaczona jest tabliczkami z białą muszlą z czerwonym krzyżem na błękitnym tle.

Zobacz też:

Spółdzielczy Bank Ludowy Śrem. Przy okazji remontu odkryto secesyjne malowidła

Spółdzielczy Bank Ludowy Śrem. Przy okazji remontu odkryto s...

Szlaki rowerowe Śrem i okolice. Podpowiadamy, gdzie wybrać s...

Łęgi Nadwarciańskie - przez Łęgi Nadwarciańskie poprowadzi nas czerwony szlak rowerowy, który rozpoczyna się w Śremie i prowadzi dalej w kierunku Mechlina, Dąbrowy, Kotowia i dalej aż do Bnina. W całości szlak liczy sobie aż 32 kilometry i jest bardzo atrakcyjny, choć zaawansowany.

Śrem. Rower to dobry pomysł na weekend. Zobaczcie, jak wyglą...

Atrakcje turystyczne Wielkopolski - pałac w Rogalinie

Atrakcje turystyczne Wielkopolski. Odkrywamy tajemnice Pałac...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto