Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Odlewników w Śremie. Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty [ZDJĘCIA]

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Park Odlewników w Śremie. Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty
Park Odlewników w Śremie. Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty fot. KB
W niedzielę 13 września w Parku Odlewników w Śremie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Witolda Pileckiego. Uroczystość poprzedzona była mszą świętą. Pomnik Witolda Pileckiego w Parku Odlewników stanął z inicjatywy śremskiego Komitetu Obywatelskiego.

Pomnik Witolda Pileckiego w Śremie: msza święta

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Witolda Pileckiego w Śremie rozpoczęły się od mszy świętej, która odprawiona została w kościele Mądrości Bożej. Mszę koncelebrowało trzech kapłanów w tym m.in. ks. prałat Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego.

Po mszy świętej zebrani w świątyni alejkami Parku Śremskich Odlewników przeszli do pomnika Witolda Pileckiego, gdzie odbyła się oficjalna część odsłonięcia go.

Odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego

Przybyłych na uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza powitał Piotr Karliński, członek śremskiego Komitetu Obywatelskiego oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Witolda Pileckiego.

Głos podczas uroczystości zabrali m.in. Radosław Łucka - przewodniczący komitetu, Rafał Reczek - dyrektor poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego.

Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali natomiast ks. Mateusz Kubiak wraz z uczniami, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy na temat rotmistrza Pileckiego.

W uroczystości oprócz przedstawicieli samorządu, inicjatorów powstania pomnika i mieszkańców udział wzięli również: kompania reprezentacyjna 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie oraz harcerze i poczty sztandarowe.

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, mocno zaangażowany w tworzenie Tajnej Armii Polskiej działającej w latach II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej. Witold Pilecki był również więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nadmienić trzeba, że trafienie rotmistrza Pileckiego do obozu w Auschwitz było częścią większego planu. Jako agent miał on zorganizować ruch oporu w obozie oraz zebrać informacje na temat tego miejsca.

Raporty Witolda Pileckiego były jednym z pierwszych źródeł wiadomości na temat Holokaustu. Powstały po ucieczce rotmistrza z obozu w Auschwitz. Ucieczka miała miejsce w kwietniu 1943 roku po trzech latach pobytu w tym miejscu.

Po wojnie Witold Pilecki przez został oskarżony przez władze komunistyczne m.in. o:

  • szpiegostwo na rzecz gen. Andersa,
  • przygotowywanie zamachów na członków Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,
  • przyjęcie korzyści majątkowych,
  • organizację składów broni, posiadanie nielegalnej broni,
  • brak rejestracji w komendzie uzupełnień,
  • posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Ostatecznie Witold Pilecki w trakcie procesu został skazany na karę śmieci.

Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej. Rotmistrz Pilecki otrzymał strzał w tył głowy. Pozostawił żonę oraz dzieci - syna i córkę.

Park Odlewników w Śremie. Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty

Park Odlewników w Śremie. Pomnik Witolda Pileckiego odsłonię...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto