Pieniądze Śrem. Gminy powiatu śremskiego nie dostały ani złotówki rządowego wsparcia

Bartosz Klimczuk
Adam Lewandowski wcześniej już myślał nad planem "b"
Adam Lewandowski wcześniej już myślał nad planem "b" Bartosz Klimczuk
Udostępnij:
Pieniądze Śrem. Pod koniec marca zostały ogłoszone wyniki naboru do tzw. "tarczy dla samorządów", czyli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mimo, że wszystkie gminy powiatu śremskiego składały wnioski na dofinansowanie różnych inwestycji (starostwo powiatowe także), żaden z nich nie został zaakceptowany. Z Funduszem Dróg Samorządowych sytuacja wygląda bardzo podobnie.

Pieniądze Śrem. Gminy powiatu śremskiego nie dostały ani złotówki rządowego wsparcia

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych już od czasu pierwszego naboru budził wśród niektórych samorządowców spore kontrowersje. Można było usłyszeć głosy, że kryteria oceny wniosków są bardzo nieczytelne, a nawet, że pieniądze są rozdzielane według politycznego klucza. Abstrahując od prawdziwości tych tez faktem jest, że żadna z gmin powiatu śremskiego, łącznie z samym starostwem, nie dostanie najprawdopodobniej ani złotówki na wnioskowane inwestycje.

Gmina Śrem poradzi sobie sama

Jeśli chodzi o RFIL, to gmina Śrem w drugim naborze składała trzy wnioski: na drugi etap rozbudowy stadionu miejskiego, na rozbudowę skrzyżowania ulic Sikorskiego i Chełmońskiego w Śremie oraz przebudowę drogi gminnej w Grzymysławiu.

Do Funduszu Dróg Samorządowych zaś (nabór odbywał się latem 2020 roku) gmina Śrem również zgłosiła przebudowę drogi w Grzymysławiu oraz rozbudowę skrzyżowania ulic Sikorskiego i Chełmońskiego w Śremie.

Czy w związku z brakiem zdobycia rządowego wsparcia realizacja tych inwestycji będzie zagrożona? Już w zeszłym roku burmistrz Śremu, Adam Lewandowski na naszych łamach mówił, że w razie negatywnego rozpatrzenia wniosków jest już w zanadrzu plan "b".

Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę drugiego i zarazem końcowego etapu rozbudowy stadionu miejskiego. Aby sfinansować to przedsięwzięcie skorzystamy z nagromadzonej nadwyżki budżetowej. Ze środków własnych gminy pokryjemy również przebudowę o 300 metrów drogi w Grzymysławiu. W tym roku niestety nie uda się jednak zrealizować rozbudowy skrzyżowania ulic Sikorskiego i Chełmońskiego - mówi Adam Lewandowski.

Książ Wlkp. Brodnica i Dolsk także bez wsparcia

Pozostałe gminy powiatu śremskiego nie składały wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli zaś chodzi o "tarczę dla samorządów", to Dolsk ponownie wnioskował o kompleksowy remont sali sportowej OSiRu. Poza tym zabiegał również o pieniądze na remont przedszkola w Małachowie i modernizację Szkoły Podstawowej w Masłowie wraz z budową tam nowej sali gimnastycznej.

Książ Wielkopolski także postanowił powtórzyć swój wniosek z poprzedniego naboru i zabiegał o wymianę rur azbestowych w Chwałkowie Kościelnym wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody w Mchach. Oprócz tego, ksiąski samorząd chciał zdobyć fundusze na przebudowę ulic Zacisznej, 1 maja i Radoszkowskiej w Książu Wielkopolskim.

Gmina Brodnica wnioskowała o budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Iłówcu i termomodernizację starej części budynku Szkoły Podstawowej im. Hymnu Narodowego w Brodnicy.

Będzie nowa nawierzchnia w gminie Książ Wlkp. na osłodę?

Śremskie starostwo powiatowe również ubiegało się o pieniądze z RFILu oraz Funduszu Dróg Samorządowych. W przypadku pierwszego programu wnioskowało o rozbudowę Zespołu Szkół Specjalnych w Śremie, modernizację pracowni diagnostyki obrazowej śremskiego szpitala oraz kupno dodatkowego sprzętu medycznego dla śremskiej lecznicy.

W przypadku Funduszu Dróg Samorządowych, powiat zabiegał o zdobycie pieniędzy na nową nawierzchnię drogi na trasie Kadzewo-Dolsk oraz nową nawierzchnię na trasie Jarosławki-Konarskie. Ten drugi wniosek trafił na drugie miejsce listy rezerwowej.

Dla przypomnienia w tym miejscu dodajmy, że pierwsza edycja RFILu nie była dla naszego regionu aż tak pechowa. Gminie Brodnica bowiem udało się zdobyć 700 tys. zł na wymianę sieci wodociągowej wraz z modernizacją układu technologicznego SUW w miejscowości Piotrowo.

Adam Lewandowski wcześniej już myślał nad planem "b"

Pieniądze Śrem. Gminy powiatu śremskiego nie dostały ani zło...

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie