Policja Śrem wypisała już pierwsze mandaty według nowych stawek. Kierowcy słono zapłacili za swoje błędy

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Policja Śrem wypisała już pierwsze mandaty według nowych stawek. Kierowcy słono zapłacili za swoje błędy
Policja Śrem wypisała już pierwsze mandaty według nowych stawek. Kierowcy słono zapłacili za swoje błędy ilustracyjne/Sławomir Seidler
Udostępnij:
Od 1 stycznia w życie wszedł nowy taryfikator. Policja Śrem wypisała już pierwsze mandaty według nowych stawek. Zatrzymani kierowcy słono zapłacili za stworzenie zagrożenia na drodze. Jakie sumy pojawiły się na mandatach? Sprawdźcie!

W Śremie zaczęły się sypać mandaty z nowego taryfikatora

Początek roku to wejście w życie nowego taryfikatora mandatów. Od teraz kierowcy słono będą płacić m.in. za znaczne przekroczenie prędkości. W powiecie śremskim policjanci już wypisali pierwsze dwa mandaty według nowych stawek. W obu przypadkach kierowcy stworzyli zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale i bezpośrednio dla innych.

Nie ustąpił pierwszeństwa na Gostyńskiej

Pierwszy mandat policjanci ze Śremu wypisali w niedzielę 2 stycznia. Jak się okazuje, kierowca nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie na pasach. Młody mieszkaniec Dolska do domu wrócił ze słonym mandatem.

Tuż po godz. 20.00, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego jadąc ulicą Gostyńską w Śremie, zatrzymali się przed przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa kobiecie, która chciała przejść przez jezdnię. Nie zważając na to ogromne zagrożenie dla pieszej stworzył kierujący vw passatem, który ominął radiowóz i pojechał dalej

- opisuje zdarzenie Ewa Kasińska, rzecznik prasowa śremskiej komendy i dodaje, że na szczęście pieszej nic się nie stało.

Kiedy kobieta przeszła przez jezdnię, policjanci ruszyli za sprawcą wykroczenia. Okazał się nim młody kierowca z gminy Dolsk, który został ukarany, zgodnie z nowym taryfikatorem, mandatem w wysokości 1500 złotych

- dodaje policjantka.

Zagroził życiu pasażera, skończył ze wysokim mandatem

Drugi mandat według nowego taryfikatora śremscy policjanci wypisali w poniedziałek 3 stycznia. Około godz. 7.00 na trasie Śrem-Dolsk doszło do wypadku. Pomimo padającego deszczu kierowca fiata punto nie dostosował prędkości do warunków i stracił panowanie nad samochodem. Skończyło się poślizgiem i dachowaniem auta.

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe zakończyło się mandatem dla kierowcy, który takim zachowaniem zagroził bezpieczeństwo osoby, która z nim podróżowała.

29-letni kierowca z powiatu rawickiego jechał wraz z pasażerem, który w wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa dla pasażera pojazdu, sprawca kolizji został ukarany, zgodnie z nowym taryfikatorem, mandatem w wysokości 1600 złotych - informuje Ewa Kasińska.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości od 1 stycznia 2022 roku

Zgodnie z nowym taryfikatorem nowe stawki za zbyt szybką jazdę kształtują się tak:

  • mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł;
  • przekraczając prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł;
  • za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h zapłacimy 1000 zł;
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h, to mandat o wartości 1500 zł;
  • zbyt szybka jazda w przedziale 61-70 km/h powyżej dozwolonej prędkości, to mandat 2000 zł;
  • przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej zapłacimy 2500 zł.

To, co istotne, to również fakt, że podane kwoty w przypadku recydywy wzrastają dwukrotnie, czyli za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł.

Nowy taryfikator mandatów

Mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy wyniesie 500 zł. Tyle samo kosztować będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości na rowerze, motorowerze lub motocyklu. Od 300 do 500 zł wyniesie mandat za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m.

Mandaty do 5 tys. złotych

Naruszenie "zakazu korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej przez kierujących innymi pojazdami w warunkach zwiększonego natężenia ruchu utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanemu w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu" będzie groziło mandatem w wysokości od 500 do 2,5 tys. złotych.

Nie ustąpisz pieszemu? Zapłacisz 1,5 tys. złotych

2000 zł wyniesie mandat za naruszenie zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza.

Wzrosły również mandaty za naruszenia wobec ruchu pieszych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym mandat wyniesie aż 1500 zł (przekonał się o tym opisany wyżej kierowca z Dolska). Tę samą kwotę zapłaci kierowca, który dokona manewru wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

Punkty karne od 2022 roku

Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym w warunkach recydywy wzrosły dwukrotnie. Kwota wynosi 3 tys. złotych. Ponadto w nowym taryfikatorze punktów karnych znalazło się aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo aż 15 punktów karnych. Wśród nich znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy.

Taryfikator punktów karnych

Od 1 stycznia 2022 roku punkty karne nie "zerują się" po roku. Punkty karne znikną dopiero 2 lata po zapłaceniu mandatu. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie