MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na spędzenie czasu w Śremie: spacer po mieście śladami "Króla Czynów"

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Pomysł na weekend Śrem, to nowy cykl, który podpowie wam, jak można spędzić czas w Śremie i okolicy. Dziś zachęcamy was do wyprawy z questem w ręku. Czym jest quest i czyim śladem będziecie spacerować po Śremie przeczytacie poniżej!

Pomysł na weekend Śrem: quest śladami "Króla Czynu"

Najprościej mówiąc questy to forma gry terenowej dzięki, której nie tylko możemy spędzić czas np. w rodzinnym gronie, ale też odkryć ciekawe informacje o danym miejscu lub osobie związanej z tym miejscem. Questy o Śremie i jego bliższych i dalszych okolicach przygotowała Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Ośrodek Wpierania Małej Przedsiębiorczości w Śremie.

Questy przygotowane przez śremską Unię Regionalną można otrzymać w formie papierowej w jej siedzibie, ale w czasach pandemicznych zalecamy ich pobranie ze strony internetowej UGRŚ-OWMP w Śremie.

Spacer po Śremie z questem w ręku

Quest, który wam dziś proponujemy, jest idealny na krótki spacer. Jego długość to około jednego kilometra i wiedzie on ulicami prawobrzeżnej części miasta, z którą był związany bohater questu zwany czasem "Królem Czynu". mowa oczywiście o księdzu Piotrze Wawrzyniaku, który jest jedną z ciekawszych postaci w historii Śremu, a miasto jest pełne śladów po nim.

Start questu pod hasłem "O wielkopolskim organiczniku i działaniach bez liku!" umiejscowiony został przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 noszącej imię księdza Piotra Wawrzyniaka.

Trasa gry terenowej proponowanej przez z nas nie jest specjalnie wymagająca i poradzą sobie z nią z powodzeniem rodzicie z dziećmi. Zagadki przygotowane w queście poprowadzą was od budynku szkoły, przez miejsca związane z "Królem Czyny", aż do miejsca, gdzie ukryty jest umowny skarb, czyli do mety gry. Pamiętajcie wyruszając w trasie o zabraniu czegoś do pisania - zagadki wymagają zapisywania odkryć i liter.

Ksiądz Piotr Wawrzyniak, człowiek instytucja, który nie bał się pracy i wyzwań

Jeśli quest o księdzu Piotrze Wawrzyniaku przypadł wam do gustu i chcielibyście dowiedzieć się więcej o tej charakterystycznej i nietuzinkowej postaci, to warto wybrać się do Sali Pamięci poświęconej właśnie księdzu, która znajduje się w budynku Spółdzielczego Banku Ludowego.

Dlaczego miejsce pamięci po księdzu Wawrzyniaku znajduje się w budynku banku? A no dlatego, że jest on twórcą tego jednego z najstarszych banków w Polsce.

Po ostatnim remoncie śremskiego banku Sala poświęcona ks. Piotrowi Wawrzyniakowi zyskała nowy, ciekawy wygląd a w gablotach znajdziemy wiele przedmiotów i dokumentów związanych księdzem Piotrem i jego pracą. Wśród zgromadzonych rzeczy znajdują się m.in. stare weksle czy protokoły z XIX wieku oraz ornat, w którym ks. Piotr Wawrzyniak odprawiał dawno temu msze.

Przy okazji na ścianach banku po remoncie odkryte zostały również niezwykłe malowidła przywodzące na myśl czasy secesji. Co ciekawe nikt nie pamięta tych malowideł i jak sądzą przedstawiciele śremskiego banku, zostały one zamalowane najpewniej na krótko przed lub w trakcie trwania II wojny światowej.

Odnawianie malowideł, które w sporej części zostały odkryte niejako przypadkowe trwało około trzech miesięcy.

Każdy, kto chciałby odwiedzić Salę Pamięci ks. Piotra Wawrzyniaka oraz bliżej przyjrzeć się malowidłom może to zrobić, kontaktując się telefonicznie z bankiem. Ograniczenia i obostrzenia pandemiczne spowodowały, że zwłaszcza Sala nie jest obecnie otwarta dla chętnych w godzinach otwarcia banku.

Ksiądz Piotr Wawrzyniak - kilka ciekawostek o "Królu Czynu"

  • Piotr Wawrzyniak urodził się w 7 lutego 1849 roku w Wyrzece pod Śremem;
  • O tym, że Piotr Wawrzyniak zostanie księdzem, zdecydowano jeszcze przed jego urodzeniem. Matka Piotra Wawrzyniaka jeszcze będąc w ciąży, miała złożyć przyrzeczenie, że jeśli urodzi chłopca odda go do stanu duchownego;
  • Piotr Wawrzyniak ukończył Gimnazjum w Śremie, czyli dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące w Śremie, początki szkoły sięgają 1858 roku;
  • W 1867 roku Piotr Wawrzyniak zdał maturę i wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu, rozpoczynając w ten sposób swoją kapłańską drogę;
  • Święcenia kapłańskie Piotr Wawrzyniak przyjął 11 sierpnia 1872 r., a swoją mszę prymicyjną odprawił w Dalewie;
  • Ks. Piotr Wawrzyniak był wikarym w śremskiej Farze, nigdy jednak nie został proboszczem tej parafii, sprzeciwiali się temu Prusacy. Mimo braku formalnego "awansu" na proboszcza Fary przez pewien czas zarządzał parafią;
  • Przez lata był związany z Mogilnem, gdzie skierowano go na stanowisko proboszcza;
  • Zmarł w nocy z 9 na 10 listopada 1910 roku w Poznaniu, jego pogrzeb stał się w pewnym sensie ogólnonarodową manifestacją patriotyczną;
  • Z księdzem Wawrzyniakiem pod postacią pomników spotkać się możemy przy kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie oraz na śremskiej promenadzie, gdzie stoi ławeczka księdza Piotra, "Króla Czynów";
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto