Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię Śremu spacerując ulicami miasta. Wkrótce pojawią się nowe nagrania opowiadające o dawnym Śremie. Gdzie dokładnie? Sprawdź!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Poznaj historię Śremu spacerując ulicami miasta. Wkrótce pojawią się nowe nagrania opowiadające o dawnym Śremie. Gdzie się pojawią?
Poznaj historię Śremu spacerując ulicami miasta. Wkrótce pojawią się nowe nagrania opowiadające o dawnym Śremie. Gdzie się pojawią? arch. red./KB, AD
Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce. Warto je bliżej poznać. Można zrobić to z przewodnikiem w ręce lub skorzystać z systemu nagrań, które gmina Śrem rozmieściła w mieście przy różnych ciekawych punktach. Wkrótce do tych istniejących dołączą kolejne cztery, które pojawią się przy czterech szklanych tablicach, na których zamieszczone są zdjęcia przypominające, jak wyglądał Śrem przed wieloma laty.

Spacery po mieście sposobem na lepsze poznanie Śremu i jego historii

Jedną z atrakcji turystycznych Śremu jest historia tego miasta, które jest jednym z najstarszych miast w Polsce oraz losy jego mieszkańców i ludzi związanych z tym regionem. Można je poznawać na wiele sposobów, m.in. spacerując po Śremie. Na spacerowiczów czeka na przykład Miejska Trasa Spacerowa po Prawobrzeżnej Części Miasta oraz specjalne szklane tablice, na których zamieszczono zdjęcia dawnego Śremu.

Szklane tablice pokazują Śrem z dawnych lat

Odpowiednio się ustawiając, szczegóły z fotografii ze szklanej tafli można tak nałożyć na rzeczywisty, współczesny Śrem, że ma się nieco złudne wrażenie, że zagląda się w przeszłość. Teraz będzie można nie tylko "podejrzeć Śrem sprzed lat", ale również o nim usłyszeć. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi i nagraniom.

Historia mówiona Śremu już pojawiła się w Śremie

Gmina Śrem w 2021 roku rozpoczął współpracę z projektem "Poznaj historię". Zaowocowała ona stworzeniem czterech nagrań, które opowiadają historie związane z Heliodorem Święcickim, ks. Piotrem Wawrzyniakiem, gen. Józefem Wybickim oraz Dziewczynką z Zapałkami, która "przysiadła na chwilę" przy jedynej w mieście lampie gazowej. Nagrania można odtworzyć skanując kod QR, który znajduje się przy pomnikach wskazanych osób i postaci lub odsłuchując ze strony internetowej projektu "Poznaj historię".

Teraz kody QR pojawią się również przy wspomnianych już szklanych tablicach. Jak informuje śremski urząd miejski, materiały dźwiękowe przy tablicach będą przygotowane w podobnym kontekście jak „Poznaj historię” przy pomnikach w Śremie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem scenariuszy i nagrań, które już od połowy grudnia będzie można odsłuchać, odwiedzając jedną z czterech lokalizacji:

  • tablica na ul. Piłsudskiego przedstawia nieistniejącą już synagogę,
  • tablica na ul. Wyszyńskiego przedstawia szpital przy kościele św. Ducha oraz dawny most,
  • tablica na rynku ukazuje pomnik dobosza dawniej znajdujący się przed ratuszem,
  • tablica na ul. Mickiewicza prezentuje małą architekturę i zieleń.

Gmina Śrem przygotowanie nagrań zleciła firmie QR Communication Sp. z o.o. Ich koszt to sześć tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto