PRZYSIEKA POLSKA. Pożar na składowisku odpadów cały czas trwa. Strażacy walczą z ogniem już dobę. Gaszenie potrwa do wieczora [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Bogdan Ludowicz oraz Arch. Pryw
Pożar na składowisku odpadów w Przysiece Polskiej, który wybuchł w niedzielę, 27 czerwca 2021 roku, nadal trwa. Składowisko płonie kolejny już raz, wcześniejszy pożar wybuchł 3 czerwca, czyli zaledwie trzy tygodnie temu. Strażacy cały czas walczą z płomieniami, a mieszkańcy Przysieki Polskiej i okolicznych miejscowości powoli tracą cierpliwość, bo wraz z dymem i płomieniami w powietrze unosi się niemal cała tablica Mendelejewa. Na Facebooku krążą zdjęcia i apele o zamykanie okien.

Pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej - czwarty w tym roku

To już czwarty w tym roku i szósty w ciągu ostatnich 12 miesięcy pożar na składowisku odpadów firmy Polcopper w Przysiece Polskiej. O pojawieniu się ognia strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie zostali poinformowani w niedzielę, 27 czerwca 2021 roku o godzinie 10.00. Do walki z ogniem zadysponowanych zostało 12 zastępów straży pożarnej z PSP i OSP.

- Obecnie z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej - relacjonuje Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie. - Gaszenie pożaru trwa już dobę, być może akcję zakończymy dziś wieczorem, ale nie wykluczone, że potrwa do wtorku rana.

Pożar odpadów w Przysiece Polskiej - płoną plastiki i opony

Niestety, każdy taki pożar oznacza nie tylko straty materialne, ale potężne zanieczyszczenie powietrza. Wraz z dymem unoszącym się znad składowiska odpadów w Przysiece Polskiej, w powietrze unosi się cała gama związków chemicznych. Wystarczy wspomnieć, na składowisku płoną hałdy odpadów m.in. plastikowych i gumowych. Dym z płonących hałd widać z daleka, a mieszkańcy okolicznych miejscowości rozsyłają za pomocą portali społecznościowych apele o zamykanie okien.

Pożary składowiska odpadów w Przysiece Polskiej wybuchają bardzo często

Ostatni pożar składowiska w Przysiece Polskiej miał miejsce w czwartek, 3 czerwca 2021 roku. Pożar trwał trzy dni, działania strażaków zakończyły się dopiero 6 czerwca. Był to kolejny z serii pożarów, z którymi przyszło walczyć strażakom w tym miejscu.

PRZYSIEKA POLSKA. Pożar na składowisku odpadów cały czas tr...

Do pożaru składowiska firmy Polcopper w Przysiece Polskiej doszło także 4 lipca 2020 roku. Wtedy ogień gaszono 14 godzin. Większy pożar wybuchł także 16 sierpnia 2020 roku. Kolejne pożary składowiska odpadów strażacy gasili: 27 stycznia, 21 lutego i 3 czerwca tego roku.

Jeszcze w ubiegłym roku straż pożarna rozpoczęła postępowanie w sprawie składowiska w Przysiece Polskiej. - Postępowanie nadal trwa - wyjaśnia Dawid Kryś z KP PSP w Kościanie. - Po pożarze, który wybuchł 3 czerwca tego roku decyzją komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, zostało rozszerzone - tłumaczy Dawid Kryś. Kolejne postępowanie w tej sprawie prowadzi dyrekcja ochrony środowiska.

Przypomnijmy, że firma Polcopper powstała w 1990 roku w Lesznie, w 1997 przeniesiono ją do Przysieki Polskiej. Jako spółka funkcjonuje od 2002. W bliskim sąsiedztwie składowiska znajdują się bloki mieszkalne oraz linia kolejowa Poznań – Wrocław. Odległość od najbliższych zabudowań to ok. 50 metrów.

Gmina Śmigiel wydała następujące decyzje środowiskowe w sprawie firmy Polcopper:

  • - maj 2012: decyzja środowiskowa na firmę Polcopper dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie zakładu o stację demontażu pojazdów i zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz strzępiarkę do złomu
  • - grudzień 2020 Firma Kabel, Metal (siedziba firmy pod tym samym adresem co Polcopper) – na przetwarzanie odpadów na działce i uruchomienie instalacji na przetwarzanie kabli, obróbka wstępna metali,
  • - w styczniu 2021 wpłynął wniosek Zardus Sp. z o.o. (siedziba firmy pod tym samym adresem co Polcopper) o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do produkcji wyrobów betonowych i materiałów budowlanych w Przysiece Polskiej. Postępowanie w toku

- Gmina Śmigiel nie posiada żadnych instrumentów prawnych związanych z przetwarzaniem i zbieraniem odpadów. Do 2018 takie decyzje były w kompetencji starosty powiatowego, a obecnie wydaje je marszałek województwa. Jednak burmistrz Śmigla nie została bierna i od pierwszych pożarów w 2019 roku reaguje, prosząc kompetentne instytucje o reakcje. Kilkukrotnie spotykała się także z właścicielem firmy Polcopper. Po poprzednich pożarach zwróciła się z prośbą o pomoc do Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz 40 posłów z województwa wielkopolskiego. Wzięła także udział w posiedzeniu wielkopolskiego zespołu parlamentarnego dot. problemu składowisk odpadów na terenie województwa. Decyzję na przetwarzanie i zbieranie odpadów wydał Starosta Powiatowy w Kościanie. Ostatnia zmiana decyzji nastąpiła w roku 2014 – informuje UMiG Śmigiel.

Nowe przepisy, ale w sprawie składowiska odpadów w Przysiece Polskiej nic się nie dzieje

- Od 2018 roku wydawaniem decyzji zajmuje się urząd marszałkowski. Z powodu zmian przepisów Polcopper musiał złożyć nowy wniosek o wydanie decyzji, jednak postępowanie nadal trwa. Nowe przepisy wskazują, że w zmienionych decyzjach będą wskazane między innymi maksymalne masy poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie, maksymalna masa poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w ciągu roku. Do czasu wydania nowej decyzji, firma może działać na starej z 2014 roku. Z informacji uzyskanych ze Starostwa Powiatowego w Kościanie wiemy, że postępowanie w sprawie zezwolenia na przetwarzanie odpadów jest w sporze kompetencyjnym między Starostą Kościańskim i Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Sprawa jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – informuje UMiG Śmigiel.

ZOBACZ TAKŻE:

Trzeci w tym roku pożar w składowisku odpadów w Przysiece [FOTO]

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie