Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport: Masło, warzywa i jaja drożeją. Staniał za to drób

Redakcja
Masło, warzywa i jaja drożeją. Staniał za to drób
Masło, warzywa i jaja drożeją. Staniał za to drób archiwum
Przeciętny konsument sam zauważa wzrost cen na sklepowych półkach. Sytuacji na bieżąco i dokładnie przygląda się Główny Urząd Statystyczny. Tak oto wyglądał październik

Ostatni raport Głównego Urzędu Statystycznego nie owija w bawełnę. W sklepach musimy płacić co raz więcej. Zwrotne ceny masła już nikogo nie dziwią. Kolejnym produktem, którego ceny rosną w szybkim tempie są jajka. Niektórzy już żartują, że śniadanie w postaci jajecznicy na maśle staje się luksusowym. Są to jednak żarty przez przysłowiowe łzy. Wielu zastanawia się jakie ceny będą w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia.

Październik oczyma GUS

Październik był kolejnym miesiącem podwyżek masła. W skali miesiąca, jego ceny podskoczyły o 3,3 procent - podaje w raporcie Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętny Kowalski płacił za żywność więcej niż we wrześniu. Mowa tu o jednoprocentowym wzroście w ujęciu całości. A co podrożało według statystyków podrożało najbardziej?

Masło wcale nie jest rekordzistą

Za masło w październiku zapłaciliśmy według Głównego Urzędu Statystycznego więcej o 3,3 procent, a za owoce o 2,5 procent. Za warzywa natomiast - i tu pojawia się rekordowa podwyżka - idąc do sklepu musieliśmy zapłacić aż o 6,7 procent więcej.

Z kolei za produkty z grupy nabiałowej, czyli „mleko, sery, jaja” przeciętny Kowalski płacił średnio o 1,3 procent więcej.

Jajka idą na rekord

W grupie nabiałowej największy skok cen w październiku Główny Urząd Statystyczny odnotował dla jajek. Podwyżka osiągnęła dokładnie o 5,2 procent.

Takie produkty natomiast jak jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne zdrożały o 1,4 procent. Za mleko zapłaciliśmy w październiku o 0,4 procent więcej, a za sery i twarogi - o 0,3%.

Chleb Kowalskiego również droższy

W minionym miesiącu więcej zapłacić musieliśmy również za pieczywo oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego. Według raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny za pieczywo w październiku płaciliśmy średnio o 0,4 procent więcej. Co do wspomnianych tłuszczy roślinnych (czyli np. margaryny) podwyżka była na poziomie 0,3 procent.

Czy coś staniało?

W raporcie są na szczęście również informacje o produktach, które staniały. Wśród nich znalazła się m.in. mąka za którą zapłacimy o 2 procent mniej niż dotychczas, cukier ( mniej o 1,8%), ryż (mniej o 0,5%) i mięso (przeciętnie o 0,4%).

Wśród mięsa najbardziej staniał drób - o 1,5 procent i wieprzowina - o 1,3 procent. Nieco staniały również ryby i owoce morza - o 0,1%.

Napoje, alkohol, kawa i papierosy

GUS podaje również, że ceny napojów bezalkoholowych - w porównaniu z poprzednim miesiącem - wzrosły o 0,1%. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6%), soki owocowe i warzywne (o 0,4%) kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) i herbatę (o 0,1%).

W dół natomiast poszły ceny kawy (o 0,3%) i napojów alkoholowych (o 0,4%).

W październiku za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2% więcej.

Raport: Masło, warzywa i jaja drożeją. Staniał za to drób

Przegląd kulturalny:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto