Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rok z koronawirusem. Gmina Śrem od marca do marca wydała ponad 500 tys. złotych na walkę z wirusem SARS-CoV-2

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Gmina Śrem od marca 2020 roku do marca 2021 roku wydała łącznie na walkę z pandemią 595 928 złotych
Gmina Śrem od marca 2020 roku do marca 2021 roku wydała łącznie na walkę z pandemią 595 928 złotych fot. arch.red./KB
Koronawirus już od roku nie odpuszcza. Gmina Śrem od marca 2020 roku do marca 2021 roku na walkę z nim wydała ponad pół miliona złotych. Na co gmina Śrem przeznaczono ponad pół miliona złotych z budżetu? Sprawdziliśmy!

Koronawirus: koszty pandemii poniesione przez gminę Śrem

Od marca 2020 roku trwa w Polsce walka z koronawirusem. Koszty, jakie ponosimy, są nie tylko zdrowotne i społeczne, ale również wymierne finansowe. Pieniądze tracą i przedsiębiorcy i samorządy. W przypadku gminy Śrem to roczny koszt (od marca 2020 do marca 2021 roku) rzędu niemal 600 tysięcy złotych, a dokładnie jest to kwota 595 928 złotych. Pieniądze zostały wydane z gminnego budżetu.

Działania śremskiego samorządu można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to informowanie mieszkańców i bieżąca kontrola sytuacji epidemicznej na terenie gminy Śrem. Drugi rodzaj to natomiast fizyczne zakupy sprzętu, środków ochrony, organizacja posiłków czy wsparcia psychologicznego.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego: to on odpowiada za koordynację działań

Jak przekazuje Julia Projs ze śremskiego urzędu miejskiego koordynatorem działań na terenie gminy był, i jest nadal, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Aby ten zespół mógł działać sprawnie, uruchomiono m.in. dodatkowy telefon dedykowany tylko dla spraw związanych z koronawirusem. Uruchomiono również całodobowy telefon Ośrodka Pomocy Społecznej dotyczący pomocy w zakupie żywności, organizacji posiłków i leków oraz interwencji kryzysowej i dostępu do pomocy psychologicznej. Działania OPS podejmowane były zarówno dla osób przebywających w kwarantannie jak i dla mieszkańców m.in. seniorów, którzy potrzebowali dodatkowego wsparcia.

Kolejnymi działaniami podjętymi przez gminę było m.in. ozonowanie pojazdów komunikacji miejskiej, zapewnienie placówkom oświatowym na terenie gminy żeli bakteriobójczych (zakupiono w sumie 270 litrów płynu), a także zakupienie żeli i płynów do dezynfekcji dla jednostek organizacyjnych oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy. Jednostki OSP doposażono również w środki zabezpieczenia indywidualnego. Jako ci

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego na co dzień współpracował z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Strażą Miejską oraz jednostkami OSP wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom i w miarę posiadanych możliwości wspierał ich środkami finansowymi. Zakupiono maseczki ochronne, rękawiczki nitrylowe, termometry bezdotykowe, fartuchu ochronne, kombinezony ochronne oraz urządzenia do oczyszczania i jonizowania powietrza - informuje Julia Projs.

Wśród wydatków znajduje się również przeprowadzenie akcji dezynfekcji otwartych przestrzeni publicznych w Śremie, urzędu miejskiego oraz placówek oświatowych. Działania przeprowadzono za pomocą firmy zewnętrznej przy wsparciu 6 batalionu chemicznego SP w Śremie. Akcja została przeprowadzona w kwietniu 2020 roku, czyli w pierwszych miesiącach trwania pandemii.

Gmina Śrem wsparła również śremski szpital

Jak wynika z informacji przekazanych przez śremski urząd miejski, z budżetu gminy wsparto również śremski szpital.

Rada Miejska podjęła uchwałę o przekazanie środków finansowych na zakup urządzenia do znieczulania dla śremskiego szpitala. Zakupiono także pralkę i suszarkę oraz kombinezony IZOB i przyłbice dla ratowników medycznych ze Szpitala Powiatowego w Śremie - wymienia kolejne działania Julia Projs.

Gmina Śrem wniosła również wkład własny w kwocie 100 tysięcy złotych do projektu Metropolii Poznań, w którym przekazane zostanie ponad 13 mln zł na zakup sprzętu i środków do walki z COVID-19. Podpisanie porozumienia o partnerstwie nastąpiło 11 marca 2021. Sprzęt medyczny zakupiony w ramach tego partnerstwa trafi do siedmiu szpitali na terenie Metropolii, w tym do Szpitala Powiatowego im. Tadeusza Malińskiego w Śremie.

Walka z pandemią to również wsparcie działań mieszkańców

Ze wspominanych niemal 600 tysięcy złotych część środków wsparła inicjatywę Patrycji Suszczewicz pod hasłem "Śrem szyje". Wsparcie polegało m.in. na organizacji dystrybucji maseczek dla mieszkańców miasta i gminy Śrem oraz współfinansowaniu materiałów niezbędnych do produkcji maseczek.

Na koniec nie można zapomnieć, że koszty to także instalacja wszelkich barier pleksiglasowych, zakup tak prozaicznej rzeczy jak skrzynki podawcze, czy chociażby pojemników na żele do dezynfekcji dłoni.

Obserwując aktualną sytuację w kraju, można chyba stwierdzić, że to jeszcze nie koniec wydatków. Minister Zdrowia przedłużył nałożone przed świętami wielkanocnymi obostrzenia i zapowiedział, że trzecia fala pandemii będzie miała "drugi oddech'.

Mamy do czynienia z taką sytuacją, czy ta trzecia fala będzie miała drugi oddech, bo jeżeli się przemieszczaliśmy (w czasie świąt – red.), nie zachowaliśmy reguł bezpieczeństwa, to oczywiście trzeba się spodziewać, że będzie niestety drugi oddech tej trzeciej fali – mówił Niedzielski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto