Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przejechał całą Afrykę

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Od soboty w Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę zdjęć z podróży Kazimierza Nowaka – poznaniaka, który 70 lat temu przejechał wzdłuż całą Afrykę... rowerem.

Kazimierz Nowak to wybitny poznański podróżnik, który w 1931 r. rozpoczął wędrówkę z północy z południe kontynentu afrykańskiego. Dwuipółletnia podróż w jedną stronę zajęła mu 2,5 roku, a jego środkiem lokomocji był rower.
- Rower służył mu bardziej do transportu bagażu niż jazdy, bo po piaskach pustyni jechać się za bardzo nie dało – mówi Łukasz Wierzbicki, który zebrał i doprowadził do wydania listów Kazimierza Nowaka w postaci książki „Rowerem przez Czarny Ląd”.

Podróż powrotną Nowak odbywał już nie tylko rowerem, ale także na koniu, wielbłądzie oraz łodzią. Do Poznania wrócił dopiero pod koniec 1936 r., ale egzotyczna podróż mocno nadwyrężyła jego zdrowie – Nowak zmarł 13 października 1937 r.

Choć nikt nie powtórzył jego wielkiego wyczynu, jakim było pokonanie Czarnego Lądu na rowerze, podróżnik popadł w zapomnienie. Pamięć o nim przywróciły dopiero publikacje Łukasz Wierzbickiego. W listopadzie 2006 r. na poznańskim Dworcu Głównym odsłonięta tablicę upamiętniającą wielkiego podróżnika, a w uroczystości wziął udział m.in. sam Ryszard Kapuściński, który o zdjęciach Nowaka powiedział:       
- Są unikalnym fenomenem, bo pokazują Afrykę codzienną, a nie taką z oficjalnych wydarzeń. 

Nowak w czasie podróży wykonywał tysiące zdjęć, które dołączał do swoich relacji z podróży wysyłanych do polskiej i europejskiej prasy. Listy można przeczytać w książce „Rowerem przez Czarny Ląd”. Zdjęcia z wyprawy poznaniacy będą mogli obejrzeć na wystawie pod tym samym tytułem, którą można oglądać od 13 lutego w Muzeum Etnograficznym.
- W czasie swojej podróży Kazimierz Nowak wykonał ok. 10 tysięcy zdjęć, ale spora większość z nich zaginęła chociażby w czasie wysyłki. Zachowało się ok. 600-700 zdjęć m.in. w archiwach rodziny Kazimierza Nowaka – wyjaśnia Wierzbicki.

Na wystawie, którą od jutra można podziwiać w Muzeum Etnograficznym znajduje się 50 zdjęć, które wcześniej pokazywano w muzeum we Wrocławiu.
- Na wystawie można też zobaczyć kilka eksponatów z naszych zbiorów, które przybliżają klimat afrykański, a także fragmenty listów, które ukazują sposób widzenia Afryki i jej mieszkańców przez Kazimierza Nowaka – wyjaśnia kurator wystawy, Justyna Kowalińska.

Wystawę można podziwiać do 30 sierpnia. Aby bliżej poznać postać Kazmierza Nowaka, warto też wybrać się do Muzeum Etnograficznego (ul. Mostowa 7) 20 lutego na prezentację audio-wizualną Łukasza Wierzbickiego poświęconą podróżnikowi. Początek tego spotkania o godz. 18.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto