Rząd niszczy marzenia gminy Dolsk. Nie będzie już wiatraków?

Michał Jędrkowiak
Rząd niszczy marzenia gminy Dolsk. Nie będzie już wiatraków?
Rząd niszczy marzenia gminy Dolsk. Nie będzie już wiatraków? fot. arch. red.
Gmina Dolsk ja ko jedyna w powiecie śremskim ma na swoim terenie elektrownie wiatrowe. dwa około 100-metrowe wiatraki widać z wielu miejsc w powiecie, na stałe wtopiły się w jego krajobraz. Władze gminy nie ukrywały, że chcą aby takich obiektów w gminie powstało więcej. Powód? Pieniądze.

- Korzyści z lokalizacji elektrowni wiatrowych to przede wszystkim wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków, które to przekładają się na wzrost inwestycji polepszających życie mieszkańców - przekonywał Sławomir Strajbel z Urzędu Miasta i Gminy Dolsk. Mowa tutaj o pieniądzach niemałych, zwłaszcza że gmina ani wielka, ani bogata nie jest. Za 2015 r. do budżetu gminy tytułem podatku od budowli - dwóch elektrowni w Wieszczyczynie - wpłynęło ponad 300 tys. zł.

W ostatnich miesiącach toczyło się kilka postępowań, których finałem miało być postawienie na terenie gminy elektrowni wiatrowych. Nie wszyscy byli tym zachwyceni, radni ze Śremu przyjęli nawet stanowisko, w którym zaapelowali do włodarza zza miedzy - burmistrza Dolska Henryka Litki - aby ten nie dopuścił do ustawienia w pobliżu granicy z gminą Śrem kolejnych wiatraków. „Działania Burmistrza, realizowane na terenie gminy Dolsk, a swym oddziaływaniem wykraczające poza granice tej gminy, winny uwzględniać powodowane przez elektrownie wiatrowe uciążliwości tak dla mieszkańców gminy Śrem, jak i szeroko rozumianego środowiska. Zarówno stwierdzone jak i potencjalne oddziaływanie wszelkich urządzeń infrastrukturalnych lokalizowanych na terenie gminy Dolsk musi zamykać się w całości w granicach tej gminy.“ - przekonywali radni.

Apele sąsiadów to jednak nic w porównaniu z tym, co gminie Dolsk i innym, upatrującym lepszego jutra w elektrowniach wiatrowych, zrobił rząd. Wprowadził ustawę, w której największe kontrowersje budzi zapis, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości (wraz z wirnikiem i łopatami). W praktyce jest to od 1,5 km do więcej.

- Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z dnia 20 maja 2016 r. (...) znacznie ogranicza lokalizację elektrowni wiatrowych na terenie gminy Dolsk - przyznaje Maria Surowiec z Urzędu Miasta i Gminy Dolsk. Trudno jednak w tej chwili jednoznacznie stwierdzić, czy nowe przepisy spowodują, że w ogóle nie będzie na tym terenie miejsca, w którym zgodnie z prawem będzie można postawić elektrownie. - Do chwili obecnej nie zostały zrobione żadne analizy dotyczące możliwości lokalizacji elektrowni wiatrowych na podstawie nowych przepisów - przekazuje przedstawicielka dolskiego urzędu.

Jak nas poinformowała - postępowania w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, dotyczące elektrowni wiatrowych, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy umarza się. - Na chwilę obecną w toku jest jedno postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz pięć postępowań o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - wylicza pani Surowiec.

Sam burmistrz Henryk Litka nie ukrywa, że wiatraki są dla gminy kwestią istotną. Kiedy podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Dolsk, która odbyła się na początku lipca radna Janina Pawełczyk pytała burmistrz, czy do września zakończą się prace związane z zatwierdzeniem studium zagospodarowania przestrzennego, burmistrz Henryk Litka odpowiedział „że prace dotyczące przygotowania studium zostały wstrzymane z uwagi na zmiany w przepisach dotyczących powstania elektrowni wiatrowych, które z kolei mają duże znaczenie dla gminy Dolsk.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie