Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd ostrzega przed takimi SMSami w okresie przedświątecznym. Na co uważać? Zobacz, jak nie dać się nabrać

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, na jakie SMS-y należy uważać w okołoświątecznym okresie.
Zobacz, na jakie SMS-y należy uważać w okołoświątecznym okresie. Kwanchai Phanthong / Canva
Oszuści internetowi będą mieli już wkrótce doskonałą okazję do wzmożonej aktywności. Polacy zaczęli masowo otrzymywać fałszywe SMSy od przewoźników, które mają na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd i kradzież jego pieniędzy lub danych. CSIRT NASK ostrzega przed atakami oraz pokazuje przykłady prób wyłudzenia. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Spis treści

Fałszywe SMS-y i oszustwa

Fałszywe SMS-y i wiadomości są w ostatnich latach plagą. Niemal wszyscy otrzymali kiedyś na swoją skrzynkę odbiorczą próbę wyłudzenia danych do konta bankowego lub własnych personaliów pod przykrywką ważnej wiadomości od wiarygodnej firmy. Niestety przestępcy robią się coraz lepsi w fałszowaniu i coraz lepiej przygotowują swoje oszustwa.

Często informujemy o tego typu atakach w naszych artykułach. Całkiem niedawno oszuści wysyłali fałszywe SMS-y z Allegro lub podszywali się pod kuriera Poczty Polskiej. Z okazji zbliżającego się okresu okołoświątecznego pojawiła się nowa fala prób wyłudzeń - tym razem z wykorzystaniem wizerunku firmy kurierskiej InPost, ale nie tylko.

Rząd ostrzega – fałszywa wiadomość od InPost

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed kampanią phishingową, której celem jest wyłudzenie danych kart płatniczych klientów znanych i zaufanych firm kurierskich, takich jak

  • InPost
  • czy Poczta Polska.

Schemat działania oszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Starają się w nich nakłonić odbiorców do uzupełnienia danych na fałszywej stronie, do której prowadzi link zawarty w wiadomości. Jak podaje oficjalna, rządowa strona, może ona brzmieć np. tak:

Twoja paczka zostala wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysylce: https://inpost.pl-admin.cyou/PL”

Umieszczony w wiadomości link przenosi potencjalną ofiarę na stronę bardzo przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam znajduje się fałszywy formularz płatności, który zachęca do wpisania danych karty płatniczej pod pretekstem dopłaty za ponową dostawę. Następnie są one wykorzystywane do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Jak nie dać się oszukać?

  1. Zwróć uwagę na to, jak wygląda odnośnik w wiadomości. Jeśli widzisz, że nie jest to oficjalna domena przewoźnika, od razu możesz uznać, że jest to oszustwo.
  2. Fałszywa strona nieco różni się od tej prawdziwej. W kilku miejscach można zauważyć błędy w pisowni czy niechlujnie przetłumaczone komendy. Widać to na przykładach w naszej galerii.
  3. Używaj oficjalnej aplikacji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że każdy komunikat wychodzi bezpośrednio od przewoźnika.

Przykłady tego, jak wyglądają fałszywe strony, możecie zobaczyć w naszej galerii:

Jeśli znacie kogoś, kto może być podatny na tego typu oszustwa, podzielcie się z nim tym artykułem. Niech jak najwięcej osób będzie ostrzeżonych przed tego typu próbami wyłudzeń ze strony przestępców.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd ostrzega przed takimi SMSami w okresie przedświątecznym. Na co uważać? Zobacz, jak nie dać się nabrać - GRA.PL

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto