Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów w Śremie. System indywidualnej segregacji odpadów w mieście nabiera kształtów. Lada moment otwarcie ofert

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Segregacja odpadów to nie łatwa sprawa. Uciążliwość w tej kwestii, głównie finansową, odczuwają mieszkańcy zabudowy wielolokalowej, czyli bloków. Tam możliwości kontroli, w jaki sposób mieszkańcy segregują odpady, jest ograniczona. Jedną miarką oceniani są ci, którzy z segregacją są za pan brat oraz ci, którzy w ogóle się nią nie przejmują. Rozwiązaniem tego problemu ma być "system indywidualnej segregacji odpadów". Pilotażowo taki system ma pojawić się w Śremie jeszcze w tym roku.

System indywidualnej segregacji odpadów w Śremie

O pomyśle gminy Śrem na uruchomienie pilotażowo systemu indywidualnej segregacji odpadów pisaliśmy na naszych łamach w lutym tego roku. Taki testowy punkt, gdzie "na próbę" ma zostać uruchomiony wspomniany system, ma pojawić się przy ul. Wojska Polskiego 14, 16 i 18 (nieruchomości w zarządzie ŚTBS) i objąć 231 mieszkańców.

Od momentu jego uruchomienia do końca bieżącego roku działalność i efektywność takiego systemu ma być sprawdzana przez gminę i dać odpowiedź czy rozważyć uruchomienie systemu w kolejnych punktach w mieście. W założeniu taki system pozwoliłby na kontrolę tego kto i jak segreguje odpady. Obecnie trudno w zabudowie wielolokalowej, czyli blokowiskach złapać niesegregujących odpady "za rękę', a niestety brak segregacji oraz za nieposegregowane śmieci winduje ceny za wywóz odpadów w tych miejscach do góry w porównaniu z tymi częściami miasta i gminy, gdzie jest zabudowa jednorodzinna, a frustrację w mieszkańcach budzi odpowiedzialność zbiorowa.

Mówiąc bardzo ogólnie i w uproszczeniu mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej płacą 26 złotych na miesiąc za osobę, natomiast mieszkańcy bloków 31 złotych za osobę na miesiąc. Dla czteroosobowej rodziny to różnica niemal 500 złotych rocznie.

Przetarg na dostawę systemu dla gminy Śrem

System indywidualnej segregacji odpadów i jego pilotaż w Śremie nabiera realnych kształtów. Gmina z dniem 10 czerwca ogłosiła przetarg na dostawę i uruchomienie kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, a już lada moment nastąpi otwarcie ofert i ewentualny wybór dostawcy systemu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli zamawiającego, to można szacować, że system wystartuje we wrześniu (raczej w jego drugiej połowie).

Według informacji, które pojawiły się w zamówieniu gminy Śrem, przy ul. Wojska Polskiego docelowo miałoby stanąć 10 modułów:

  • metale i tworzywa sztuczne - dwa moduły
  • papier - dwa moduły
  • szkło bezbarwne - jeden moduł
  • szkło kolorowe - jeden moduł
  • odpady biodegradowalne kuchenne - jeden moduł
  • niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne - trzy moduły

Szacowany koszt jednego modułu na luty 2022 roku, to 50 tys. złotych netto, w tej cenie uwzględniona jest obsługa techniczna oraz serwisowanie urządzenia.

Jak działa taki system w praktyce?

Jak wyjaśniała w lutym Julia Projs ze śremskiego urzędu miejskiego program pilotażowy to system zamknięty, który pozwala na dokładną kontrolę, kto i co wrzuca do kosza na odpady. Dziać się tak będzie dzięki kodom QR, które otrzymają mieszkańcy do przyklejania na worki z odpadami, i które po zeskanowaniu ich będą otwierać klapy pojemników. Taka kontrola z kolei przekładać się ma realnie na poziom segregacji surowców wtórnych i możliwość poddania ich recyklingowi. Pojemniki opróżniane będą tylko w momencie ich całkowitego zapełnienia.

Przypominamy ten powracający temat:

Przypominamy, że źle segregowane śmieci, a w tym przypadku niesegregujący mają był łatwi do namierzenia, powodują nałożenie kary na ich właściciela, a jest to dwukrotnością ustalonej miesięcznej opłaty za odpady komunalne na mieszkańca bez uwzględnienia zniżek (czyli 62 zł lub 52 zł).

Chcielibyście testować taki system? Czekamy na wasze zdanie w tym temacie. Dajcie znać na nasz adres mailowy [email protected] lub w komentarzu na naszym profilu facebookowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto