Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚREM - Badania archeologiczne opóźnią budowę obwodnicy Śremu?

EMA, MIP
Od środy archeolodzy sprawdzają, czy na terenie gdzie ma powstać droga nie znajdują się zabytki archeologiczne
Od środy archeolodzy sprawdzają, czy na terenie gdzie ma powstać droga nie znajdują się zabytki archeologiczne MIP
Od środy trwają prace archeologiczne na terenie budowy II etapu obwodnicy Śremu i Zbrudzewa. Czy wpłynie to na budowę drogi?

W środę 23 czerwca ruszyły prace archeologiczne na terenie budowy II etapu obwodnicy Śremu i Zbrudzewa. Na dodatek w lasku, który stoi na środku zaprojektowanej drogi robotnicy nie mogą nic zrobić. Czy to opóźni budowę obwodnicy?
- Jak na razie nic nie możemy powiedzieć - mówił jeden z archeologów na miejscu wykopalisk. - Pewnie za jakieś dwa tygodnie będziemy więcej wiedzieć - dodaje .
- Miejscowe ratownicze badania wykopaliskowe prowadzone są w obrębie pasa drogowego budowanej obwodnicy na długości 180 m w miejscach zlokalizowanych stanowisk archeologicznych - informuje Agata Nowak-Hamrol, starszy specjalista z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
Archeolodzy zostali wezwani ma miejsce, ponieważ w czasie prac nad układaniem kruszywa robotnicy natrafili na fragmenty starej ceramiki. W takiej sytuacji obligatoryjne są działania archeologów, którzy badają teren pod kątem zachowanych zabytków.
- Prace archeologiczne potrwają prawdopodobnie do 1,5 miesiąca i w chwili obecnej nie kolidują z robotami drogowymi prowadzonymi przez wykonawcę - dodaje.
Podobno całej drogi i tak nikt nigdy nie jest w stanie przebadać. - Teren dzieli się na ary. Przyjeżdża geometra i wbija kołki na każdym rogu ara - tłumaczy archeolog, który pracował przy budowie innej obwodnicy. - Kołki są od siebie oddalone co 10m. Badany pas może być długi 100m, a nawet 200m - dodaje.
Podobno w 3 miesiące można przekopać około 100, 150 arów. - Piach się kopie łatwiej, glinę już trudniej. Ważna jest też ilości obiektów, czy ich głębokość oraz wiele innych współczynników - mówi mężczyzna.
Poza pracami archeologicznymi, ewentualne opóźnienie budowy mogłyby spowodować... natura. Agata Nowak-Hamrol informuje, że na chwilę obecną jeszcze żadne protesty ekologów do zarządu nie wpłynęły. Jednak w lasku, który znajduje się na terenie inwestycji ma gniazdo ptak w okresie godowym. Z tego powodu pracę tam rozpoczną się dopiero po 1 sierpnia.
Oby to były ostatnie utrudnienia w budowie II części obwodnicy Śremu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto