Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚREM - Dym, grzyby i badania Marsa

Katarzyna Bręczewska, Jakub Tylman
Z pewnością wielu śremian wie, że w naszym mieście funkcjonuje ośrodek zamiejscowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czym zajmują się studenci i naukowcy z nim związani - tę wiedzę posiadają nieliczni.

Z pewnością wielu śremian wie, że w naszym mieście funkcjonuje ośrodek zamiejscowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czym zajmują się studenci i naukowcy z nim związani - tę wiedzę posiadają nieliczni. Postanowiliśmy więc poszerzyć ich grono o naszych Czytelników.

Pierwszym miejscem, do którego trafiliśmy oprowadzani przez Patrycję Cichą, Katarzynę Baksalary i Anitę Tomaszewską, pracujące w grupie innowacyjnej chemii materiałowej w Śremie, była pracownia, gdzie prowadzone są prace ze szkłem. Jak zdradziły nam panie, praktycznie na każdej szklanej powierzchni można wykonać ozdobne matowienia. - Tą metodą możemy też wykonać wizytówki czy dyplomy - opowiadają. Szkło jest także wykorzystywane do innych badań prowadzonych w tym budynku. Zmielone, mające postać granulatu może być wykorzystywane do produkcji szklanego betonu, którego można z kolei używać w budownictwie. Ponadto, granulat świetnie nadaje się do wykonywania powierzchni antypoślizgowych i czyszczenia, na przykład głowic i felg samochodowych.

Swe osiągnięcia prezentują w salonie
W collegium prowadzone są też prace nad nanodetektorami. Służą one wykrywaniu dymu, bakterii i grzybów. Pierwszy z nich będzie można zamontować np. w pomieszczeniach szkolnych, w których utrudniona jest bezpośrednia kontrola. Nawet niewielka ilość dymu papierosowego zostanie przez niego wykryta. W drugim przypadku, mogą być wykryte grzyby (pleśnie), które nie są jeszcze widoczne „gołym okiem”, a detektor wykaże ich obecność. O całym tym dorobku można dowiedzieć się w specjalnie stworzonym do tego celu salonie wystawowym Grupy Innowacyjno Wdrożeniowej Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii.
Dodatkowo, na temat wyników prac studentów tworzone są małe prezentacje plakatowe. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie dużej wystawy dotyczącej badań Marsa (śremskie laboratorium prowadzi badania modeli gruntu marsjańskiego).

Nastawią się na nanotechnologię
Profesor Jerzy Langer, koordynator zajęć dydaktycznych i kierownik Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii, podkreśla, że jeszcze w tym roku przeprowadzony będzie nabór na kierunek Chemia Materiałowa. Potem studia będą nakierowane bardziej w stronę nanotechnologii, nanomateriałów i archeometrii, lepiej wpisujące się w śremski program inwestycyjno-innowacyjny. Jak twierdzą żacy nauka w Śremie, to wyjątkowa okazja zdobycia wiedzy w nowoczesnej dziedzinie badań materiałów oraz nanotechnologii. Plusem collegium jest to, że studenci mają znacznie lepszy kontakt z wykładowcami i bardzo wcześnie są włączani w poważne projekty badawcze. Dzięki temu zyskują dużo większe doświadczenie w samodzielnej i twórczej pracy w laboratorium niż osoby, które studiują w większych ośrodkach.

Od innowacji po praktykę
Collegium im. Heliodora Święcickiego w Śremie stanowi Ośrodek Zamiejscowy poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w którym oprócz studiów dziennych (Chemia Materiałowa, oraz Turystyka i Rekreacja) prowadzone są najwyższej rangi badania naukowe. Funkcjonująca od 1993 roku Pracownia Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM jest zaangażowana zarówno w organizację studiów, jak i program badawczy.
Zespół liczący 15-20 osób, może pochwalić się wieloma ciekawymi osiągnięciami, także o charakterze innowacyjnym i bardzo praktycznym. Prowadzone są m.in. badania nad nanodetektorami, technikami matowienia i modyfikacji powierzchni szkła, czy sposobami wykorzystywania jego odpadów. W budynku przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się również pracownia archeometryczna, czyli taka, w której studenci i pracownicy naukowi zajmują się badaniem m.in. wieku, składu chemicznego i sposobów wytwarzania przedmiotów znalezionych podczas prac archeologicznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto