Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: Dyrektor LO Piotr Mulkowski, mówi o rewolucji

Monika Dudziak-Kociałkowska
W Śremie tylko Piotr Mulkowski poznał dobrze założenia czekających nas zmian w oświacie
W Śremie tylko Piotr Mulkowski poznał dobrze założenia czekających nas zmian w oświacie fot. Monika Dudziak-Kociałkowska
Czy w szkołach będzie niebawem jak w amerykańskim collage’u? – Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, wszystko zależy od tego, jaki system nauczania przyjmą szkoły ogólnokształcące – podobny do obecnego (podział na sprofilowane klasy od początku) czy też wybór uczniów od drugiej klasy.

W tym drugim przypadku zajęcia z języków obcych, wychowania fizycznego, przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających odbywać się będą poza systemem klasowo-lekcyjnym w grupach międzyoddziałowych – tłumaczy Piotr Mulkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie.

Od przyszłego roku szkolnego najprawdopodobniej uczniowie będą decydować, jakich przedmiotów chcą się uczyć. Przez to wielu nauczycieli może stracić etat. O zmianach, które nas czekają większość dyrektorów i nauczycieli śremskich placówek nie chce rozmawiać, tłumacząc, że jeszcze nie do końca wszystko jest jasne. Pewne jest jednak, że młodzież będzie miała więcej czasu na podjęcie decyzji, z jakich przedmiotów chce posiąść głębszą wiedzę. Do tej pory było tak, że profil klasy wybierało się od razu po przyjściu do szkoły ponadgimnazjalnej. Od przyszłego roku w pierwszej klasie kontynuowany będzie program nauki z gimnazjum na poziomie podstawowym, a dopiero od drugiej uczniowie będą uczyć się wybranych przez siebie przedmiotów na poziomie rozszerzonym, które związane są z egzaminem maturalnym.

– Wyboru przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających dokonywać będą na przełomie II/III w pierwszym roku nauki. Będą więc o rok starsi i dojrzalsi i bardziej świadomie będą mogli zdecydować o tym, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze. W zeszłym roku wśród rodziców uczniów śremskich gimnazjów robiliśmy ankiety, z których wynika, że uczniowie wolą profilowanie dopiero w drugiej, a nie w pierwszej klasie. Drugim plusem jest to, że przy ciekawych zajęciach uzupełniających mogą pojawiać się na tych, które będą zgodne z ich zainteresowaniami – wyjaśnia Piotr Mulkowski, dyrektor Gimnazjum Dwujęzycznego i Liceum Ogólnokształcącego w Śremie, ekspert Ośrodka Rozwoju Edukacji w dziedzinie ramowych planów nauczania i tworzenia programów nauczania.

Zarówno w drugiej klasie, jak i w trzeciej, która będzie jej kontynuacją, młodzież – oprócz przedmiotów podstawowych (j. polski, j. obcy, matematyka, wychowanie fizyczne, religia/etyka – nieobowiązkowe), będzie uczyć się przynajmniej dwóch rozszerzonych (np. j. polski, matematyka, historia, chemia) oraz uzupełniających (np. historia i społeczeństwo, przyroda, ekonomia w praktyce, przedmioty artystyczne i inne zaproponowane przez szkołę). Łącznie będzie to nie mniej niż 870 godzin przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających w ciągu dwóch lat. Uczniowie będą zdawać maturę z przedmiotów podstawowych oraz rozszerzonych. Wynik z tej pierwszej będzie decydował, czy zdali maturę (żeby ją zaliczyć trzeba uzyskać minimum 30 procent), a z drugiej – o przyjęciu na studia.

Jeśli w ciągu nauki uczeń stwierdzi, że chciałby zmienić przedmioty rozszerzone, może to zrobić, jednak sam musi nadrobić różnice programowe. Wybory nastolatków odnośnie rozszerzonych przedmiotów będą decydować także o tym, jak będą wyglądały angaże nauczycieli.

– Może się zdarzyć, że nauczyciele będą mieli mniej godzin, albo w ogóle, jeśli na rozszerzenie nikt nie wybierze na przykład historii, a może być i tak, że trzeba będzie kogoś zatrudnić, jeśli na jakiś przedmiot będzie bardzo dużo chętnych. Skończy się pewność, że można przewidzieć, ile godzin danego przedmiotu będzie – mówi Piotr Mulkowski.

Zdaniem dyrektora LO, największym problemem jest obecnie to, że nie wiadomo, jak daleko szkoły są poinformowane o czekających je zmianach, choć podobno w naszej gminie nie jest z tym najgorzej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto