Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: dzieci z autyzmem - „To dziecko wygląda NORMALNIE!”

Piotr Hoffmann
Śrem: dzieci z autyzmem - „To dziecko wygląda NORMALNIE!”
Śrem: dzieci z autyzmem - „To dziecko wygląda NORMALNIE!” fot. Piotr Hoffmann
Stan wiedzy na temat osób z autyzmem jest niewielki. Ich rodziców oskarża się o złe wychowanie dzieci, a ich nieprzewidywalne zachowania są powodem problemów. Poznajcie 6-letniego Maćka i jego historię.

Anna Bartkowiak jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Jasny Horyzont w Śremie. Tę społeczną funkcję podjęła również z tego względu, że sama ma niepełnosprawne dziecko i w ten sposób chce mu pomóc. Jej syn Maciej ma 6 lat (w sierpniu skończy 7) i od urodzenia zmaga się przeróżnymi chorobami. Ma autyzm, astmę, wszelkiego rodzaju alergie. Jakby tego było mało w czerwcu zeszłego roku zdiagnozowano u niego padaczkę. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na chorego, ale tak to już jest z dziećmi autystycznymi. Pani Anna przytacza autentyczne zdarzenie, które jej się przytrafiło w jednej ze śremskich przychodni lekarskich.

- Maciek, tak jak wszystkie dzieci z autyzmem nie ma cierpliwości i nie lubi czekać. Dlatego też idąc do lekarza staram się tak rejestrować, by być pierwszą lub ostatnią. Wtedy Maciek się nie denerwuje. Kiedyś zdarzyło mi się, że byłam zarejestrowana gdzieś w środku. W dodatku było jakieś opóźnienie. Poprosiłam panią, która była przede mną, by mnie przepuściła - tłumacząc o co chodzi. Pani odpowiedziała, ze co ja wymyślam, przecież dziecko wygląda na zdrowe. Synek zmęczył się oczekiwaniem i nagle wpadł w dziką furię, rzucił się na podłogę, krzyczał tak, że nie mogłam go uspokoić - mówi pani Bartkowiak.

Ona sama musiała przejść przyspieszony kurs na temat autyzmu. Wie już doskonale, że jest to bardzo szeroko pojęte zaburzenie, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania. Dzięki terapeutce ze stowarzyszenia zapoznała się szeregiem publikacji na ten temat. Odnalazła w nich wiele podobieństw do zachowania swojego synka.

- Dzieci autystyczne preferują samotność, izolację i nie lubią się kontaktować z otoczeniem, zwłaszcza z ludźmi, których widzą po raz pierwszy. Żyją tak jakby w swoim zamkniętym świecie - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Zresztą sama nazwa: „autyzm” od greckiego rzeczownika „autos” w przekładzie na język polski oznacza „sam” .

Specjaliści psychiatrzy uważają, że nieprawidłowości występujące w obszarach zainteresowań i aktywności u ludzi z autyzmem przyczyniają się bardzo często do negatywnego odbioru społecznego. Z uwagi na występujące u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu trudne zachowania, zwłaszcza zachowania agresywne lub autoagresywne są oni odbierani źle przez społeczeństwo. Często ludzie z najbliższego otoczenia zwracają uwagę rodzicom na to, że źle wychowali swoje dziecko ponieważ osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często zachowują się nieadekwatnie do sytuacji, reagują śmiechem na czyjś płacz, czy też odwrotnie.

- Doprowadza to bardzo trudnych sytuacji. Kiedyś szliśmy ulicą i jakiś dorosły mężczyzna rzucił jakiś papierek na ulicę. Maciek krzyknął za nim: „ej ty tak się nie robi” - mówi pani Anna.

Jako matka boi się, że jej synek w szkole nie da rady przystosować się do życia w grupie i będzie przez inne dzieci z tego tytułu w jakiś sposób szykanowany. Obawia się przy tym, że Maciek będzie musiał przynajmniej pierwszą klasę powtórzyć, by odpowiednio się zaadoptować w środowisku uczniowskim. Pani Anna Bartkowiak przystaje na rozmowę z nami dopiero po namowach. Nie chce bowiem, by ktoś pomyślał, że zabiega o specjalne względy czy pomoc. Jako szefowa stowarzyszenia robi wszystko, by jak najlepiej działać na rzecz podopiecznych.

Cześć mam na imię Maciek. Od urodzenia zmagam się z przeróżnymi chorobami, takimi jak autyzm, astma, wszelkie alergie

w ten sposób Maciek prosi o wsparcie.
Można to zrobić rozliczając PIT. Trzeba wpisać: KRS 0000037904, a w polu dodatkowym 22342 Madej Maciej. Wszelkie darowizny pieniężna na konto: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem 22342 Madej Maciej.

Śrem: dzieci z autyzmem - „To dziecko wygląda NORMALNIE!”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto