Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: grób pierwszego polskiego Burmistrza Śremu bezpieczny

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Grób Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego burmistrza Śremu
Grób Czesława Dutkiewicza, pierwszego polskiego burmistrza Śremu fot. KB
Groby do likwidacji w Śremie. Wśród nich grób pierwszego burmistrza miasta, którego w ostatnich dniach przypomnieliśmy w związku z ulicą Dutkiewicza w Śremie. Jeśli w nie znajdą się bliscy burmistrza Czesława Dutkiewicza, wkrótce jego grób zniknie.

Czesław Dutkiewicz - pierwszy polski Burmistrz Śremu

Teraz już oficjalnie możemy powiedzieć, że miejsce pochówku pierwszego polskiego Burmistrza Śremu jest bezpieczne i zostanie zachowane dla potomnych. Mowa tu oczywiście o grobie Czesława Dukiewicza, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w okolicach śremskiej jednostki wojskowej.

Kilka miesięcy temu to właśnie “Tygodnik Śremski” odkrył, że grób Czesława Dutkiewicza został wpisany na listę grobów do likwidacji. Wynikało to z faktu braku opłaty prolongacyjnej. W związku z planowaną likwidacją grobu pierwszego polskiego burmistrza Śremu zwróciliśmy się z pytaniem do Muzeum Śremskiego, czy jako instytucja powołana do dbania o lokalną historię i dziedzictwo przejmą opiekę nad miejscem pochówku pierwszego polskiego Burmistrza Śremu.

Tak też się stało i już oficjalnie można powiedzieć, że Muzeum Śremskie jest opiekunem miejsca ważnego dla lokalnej historii.

Dodamy, że grób Czesława Dutkiewicza, nie był jedynym, który trafił na listę do likwidacji. Wcześniej opisywaliśmy sprawę miejsca pochówku Feliksa Sałacińskiego i jego rodziny. Twórca pierwszego śremskiego muzeum również spoczywał w nieopłacanym od wielu lat grobie. Tu sprawa jednak miała się nieco inaczej, gdyż żyją potomkowie pierwszego w Śremie muzealnika. Po naszym materiale również i to miejsce udało się ocalić. Rodzina uregulowała należne opłaty. Niestety stan grobu nadal pozostawia wiele do życzenia. Jest on zarośnięty, a masywne kamienie ogradzające groby zagrażają sąsiednim nagrobkom.

Groby do likwidacji - 20-letnia prolongata

Likwidacja istniejących grobów to zawsze trudny temat. Niestety często zapominamy o regulowaniu prolongaty, a jej nieopłacanie oznacza "rezygnację" z dalszego utrzymania grobu. Przypominany, że prolongatę wnosi się raz na 20 lat.

Groby do likwidacji - lista grobów nieopłaconych

Na koniec przypominamy o tym, że warto sprawdzić, czy nie mamy w rodzinie grobów, którym grozi likwidacja w związku z brakiem uiszczenia opłaty prolongacyjnej. Śremska Fara listę grobów opublikowała na swojej stronie internetowej - klikając tu przejdziecie do listy grobów nieopłaconych. Jeden z najstarszych grobów na tej liście jest nieopłacany od 1944 roku, jest również sporo grobów z lat 60., 70. i późniejszych lat. W sumie wskazano 672 miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto