Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚREM - Koniec z liceami?

Michał Czubak
Licea profilowane umierają. Z roku na rok jest ich coraz mniej na szkolnej mapie Polski. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej trzy lata temu w Polsce było 1550 liceów profilowanych, podczas gdy w tym roku jest ich tylko 708. Jeszcze dwa lata temu w powiecie śremskim były dwie szkoły oferujące kształcenie w tego rodzaju liceach. Dziś została tylko jedna – Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej chce likwidacji liceów profilowanych. Projekt ten ma wejść w życie od 2012 roku, ale już od kilka lat placówki nie otwierają tych kierunków. Dwa lata temu z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego wyszli ostatni absolwenci liceum profilowanego.
Szkoła gwarantowała uczniom kształcenie na dwóch profilach: zarządzanie informacją i profilu usługowo-gospodarczym.
Dziś tylko popularna „odlewnia” kształci swoich uczniów w liceach profilowanych.

– Dla mnie jest to pomysł nietrafiony i decyzja o likwidacji liceów profilowanych została podjęta tylko z ekonomicznego punktu widzenia – mówi dyrektor Zbigniew Baranowski z ZST im. H. Cegielskiego w Śremie. – Z powodzeniem rok rocznie mamy nabór do naszego liceum – zapewnia.
Zespół Szkół Technicznych w Śremie kształci swoich uczniów w dwóch profilach. Podobnie, jak w „ekonomiku” na zarządzaniu informacją oraz kształtowaniu środowiska. Na obu profilach w corocznym naborze otwierane są trzy klasy.

MEN decyzję o likwidacji tych szkół tłumaczy tym, że absolwenci takich szkół mają bardzo słabe wyniki w nauce, co pokazała ubiegłoroczna matura, gdzie 35 proc. z nich jej nie zdało. Ponadto szkoły te nie dają uczniom ani przygotowania do zawodu, ani dobrego przygotowania do matury.

Powodem tak niskiej zdawalności matury jest fakt, że tego typu szkoły mają małą liczbę godzin z przedmiotów maturalnych. Nie przeprowadzają też egzaminu zawodowego potwierdzającego umiejętności absolwentów.

– Będzie mi niezmiernie przykro, jeśli dojdzie do zlikwidowania tych szkół – mówi Zbigniew Baranowski. - Wówczas trzeba będzie znaleźć coś innego dla tej młodzieży, która w większości przypadków nie wie, co dalej zamierza zrobić ze swoim kształceniem – stwierdził.

– U nas w szkole większość uczniów liceów profilowanych to dziewczyny - mówi dyrektor ZST. – I gdzie one pójdą, do technikum? – pyta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto