Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem - "Król czynu" spogląda na nas. ZOBACZ FILM

Michał Czubak, Paweł Mikos
Ks. Wawrzyniak jest drugim śremianinem, który posiada ławeczkę na Promenadzie
Ks. Wawrzyniak jest drugim śremianinem, który posiada ławeczkę na Promenadzie CZUM
Z okazji 100 rocznicy śmierci i 160 rocznicy urodzin księdza Piotra Wawrzyniaka w Śremie odbyły się uroczystości ku jego czci. Duchowny teraz cały czas patrzy na nasze miasto z ławeczki na promenadzie. Z kolei w Mogilnie duchowny ma własną monetę.

Szedł przed ludem na okazanie drogi we dnie w słupie obłoku, a w nocy w słupie ognistym, żeby był wodzem na drodze swojego czasu - tak ks. Kłos żegnał przed wiekiem ks. Piotra Wawrzyniaka. W 100 lat po śmierci "Króla Czynu" hołd temu wielkiemu Polakowi ponownie oddali mieszkańcy Śremu i Mogilna, dwóch miejscowości, z którymi ks. Wawrzyniak był najbardziej związany.

Utworem Gaude Mater w wykonaniu Orkiestry Towarzystwa Muzycznego w Śremie i Chóru Moniuszko zainaugurowano na śremskiej Promenadzie uroczystości związane z odsłonięciem ławeczki Heliodora Święcickiego.

Ławeczka ks. Piotra Wawrzyniaka jest drugim pomnikiem postawionym na Promenadzie, na której w przyszłości ma powstać panteon znanych śremian. Odsłonięcie ławeczki zbiegło się w czasie z uroczystościami obchodów 100 rocznicy śmierci śremskiego księdza oraz 160 rocznicy jego urodzin.
Prócz wielu oficjeli na czele z Markiem Woźniakiem, marszałkiem Wielkopolski i Rafałem Grupińskim, posłem na Sejm RP na Promenadzie zjawiło się wielu śremian.

Odsłonięcia pomnika dokonali Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, Zygmunt Miętki, członek zarządu GBW w Poznaniu oraz Paweł Fabisiak, prezes SBL w Śremie, którego ks. Piotr Wawrzyniak był założycielem. Poświęcenia rzeźby poznańskiego artysty, Krzysztofa Jakubika dokonał ks. proboszcz Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego.

- W setną rocznicę śmierci księdza Piotra Wawrzyniaka na Promenadzie mamy kolejną ławeczkę - mówi Paweł Fabisiak. - Celem tego przedsięwzięcia było upamiętnienie wielkiej postaci, jaką niewątpliwie był ksiądz Wawrzyniak - dodaje. Prezes banku SBL podziękował również tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że od 15 listopada na Wartę i śremian przechadzających się Promenadą może spoglądać ks. Piotra Wawrzyniak, który przez ponad 25 lat związany był z naszym miastem, gdzie odprawiał posługę bożą.

- Nie da się funkcjonować w regionie, w mieście, jeśli nie ma się tradycji - mówi włodarz Śremu. - My mamy taką, do której należy się odwoływać - kontynuuje swoją wypowiedź. - Począwszy od braci Barskich, po księdza Wawrzyniaka czy nawet współczesnych postaci, które sprawiają, że Śrem jest z tym, co się działo w historii Polski - dodaje.

Następnie obchody przeniosły się ze śremskiej Promenady do kościoła farnego, gdzie odprawiona została msza święta, którą poprowadził Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który dokonał również poświęcenia odrestaurowanego kościoła farnego.

Również w poniedziałek kapituła Towarzystwa im. Ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie, zdecydowała się po raz pierwszy przyznać nagrodę pracy organicznej. Pierwszym zwycięzcą został Krzysztof Czaplicki, który otrzymał ją za swoje działania w sferze społeczno-kulturalnej.

Obchody zakończono prezentacją filmu poświęconego życiu ks. Piotra Wawrzyniaka. Film "Król czynu. Ksiądz Piotr Wawrzyniak 1849-1919", w reżyserii Jacka Kubiaka miał już swoją telewizyjną premierę w TVP, jednak ci, którzy w poniedziałek uczestniczyli w obchodach rocznicy śmierci i urodzin znanego śremianina mogli go również obejrzeć . TVP zdecydowało się, że film zostanie podzielony na odcinki. Reżyser filmu podkreślał w wywiadach, że tę wybitną postać należy przybliżyć także dzięki ludziom, którzy do dzisiaj kultywują tradycję i pamięć o księdzu.

Z okazji podsumowania dwuletnich obchodów uroczystości w związku ze 160 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci księdza Piotra Wawrzyniaka w "Słonku" można podziwiać wystawę prac "Zatrzymane w kadrze - Jubileusz Ks. Piotra Wawrzyniaka 2009-2010", która potrwa do końca listopada.

Natomiast w Mogilnie, gdzie w tamtejszej farze ks. Wawrzyniak był proboszczem do końca swoich dni, uroczystości upamiętniające duchownego odbyły się 10 listopada. O tym jak wielkim człowiekiem był duchowny świadczy chociażby fakt, że na mogileńskim rynku mszę w jego intencji odprawił Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

- Przełom XIX i XX wieku był dla Polaków, żyjących pod zaborami niezwykle trudny. W tej rzeczywistości odnajdujemy księdza Piotra Wawrzyniaka, którego znany historyk Kościoła ks. Marian Banaszak nazwał: "największym i najwybitniejszym kapłanem społecznikiem" w Wielkopolsce - mówił w swojej homilii Prymas.
Po mszy uroczysta procesja przeszła ulicami miasta na cmentarz, gdzie znajduje się mauzoleum poświęcone kapłanowi. Tam przypomniano mowę pogrzebową, którą przed wiekiem wygłosił ks. szamb. Kłos. To wówczas padło. bodaj pierwszy raz, określenie "król czynu" pod adresem ks. Wawrzyniaka.

Podobnie jak Śrem, również Mogilno w szczególny sposób uczciło postać duchownego. Z okazji 100 rocznicy jego śmierci w Mogilnie można płacić Miejskim Dukatem o wartości 6 Wawrzyniaków, który odpowiada 6 zł. Emisja tej monety potrwa do końca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Śrem - "Król czynu" spogląda na nas. ZOBACZ FILM - Śrem Nasze Miasto

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto