Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum Tygodnika Śremskiego. Ludzkie szczątki przy ul. Kilińskiego. Historia Śremu odkryta na placu budowy [zdjęcia]

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Ludzkie szczątki na placu budowy przy jednostce wojskowej w Śremie.
Ludzkie szczątki na placu budowy przy jednostce wojskowej w Śremie. Michał Jędrkowiak - archiwum PPG
O tym, że Śrem ma swoją bogatą historię nikogo z mieszkańców tego miasta oraz okolic przekonywać zapewne nie trzeba. Są jednak takie odkrycia, które pokazują, że mimo iż wiemy dużo, to wciąż niedane jest nam znać wszystkich tajemnic Śremu i jego dawnych mieszkańców. Najlepszym dowodem na to są odkryte w sierpniu 2016 roku szkielety przy ul. Kilińskiego.

Ludzkie szczątki na placu budowy w Śremie

Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki na temat Śremu pojawiły się już na początku X
wieku. Nic więc dziwnego, że ziemia śremska wciąż skrywa wiele tajemnic, których wciąż nie udało się odkryć jej mieszkańcom.Jednym z takich historycznych odkryć były ludzkie szczątki przy ul. Kilińskiego. Szkielety pochowane w ziemi odkryli budowlańcy, którzy cztery lata temu prowadzili prace przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i Sikorskiego, stawiając nowe centrum handlowe.

W pierwszej chwili na miejsce budowy zostali wezwani policjanci oraz prokurator. Szybko jednak okazało się, że szkielety są zbyt stare, by była to sprawa dla organów ścigania. Według pracowników specjalistycznej firmy zajmującej się wykopaliskami archeologicznymi, w trzech ze zlokalizowanych dziewięciu grobów znajdują się kości osób stosunkowo młodych: kobiety i dzieci.

Z archiwum Tygodnika Śremskiego. Ludzkie szczątki przy ul. Kilińskiego. Historia Śremu odkryta na placu budowy [zdjęcia]
Ludzkie szczątki na placu budowy przy jednostce wojskowej w Śremie.Michał Jędrkowiak - archiwum PPG

Historia Śremu zakopana w ziemi czeka na odkrycie

Miejsca pochówku jak się okazało, pochodzą z XVII wieku. Szybko zatem upadła koncepcja, że mogłyby to być groby powiązane z sąsiadującym z placem budowy cmentarzem parafialnym. Ten powstał dopiero w wieku XIX. Początkowo bardzo trudno było powiedzieć, dlaczego właśnie w tym miejscu chowano zmarłych. Badający teren nie wykluczali, że grobów w pobliżu jest więcej. Trudno jednak było to zbadać, bo archeolodzy prowadzili swoje działania jedynie na placu budowy nowego centrum.

Jedną z możliwości, która była rozważana głównie przez mieszkańców Śremu, to ta mówiąca, że odkryte groby mogły być częścią cmentarza, który znajdował się w tym miejscu przy karczmie Berdychowo. Cmentarz i karczma widnieją na mapce zamieszczonej w pierwszym wydaniu "Dziejów Śremu" (wyd. 1972 r.).

Można kopać w ziemi i nic nie znaleźć

Ciekawostką, o której warto wspomnieć przy okazji przypomnienia odkrycia z 2016 roku, jest to, że w tym miejscu badania archeologiczne były już dawniej przeprowadzane podczas budowy ronda im. Armii Krajowej. Wówczas jednak na miejsca pochówków nie natrafiono.

Ludzkie szczątki na placu budowy przy jednostce wojskowej w Śremie.

Z archiwum Tygodnika Śremskiego. Ludzkie szczątki przy ul. K...

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto