Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚREM - Naukowcy docenieni przez USA

Paweł Mikos
Detektor skonstruowany przez zespół prof. Langera jest znacznie mniejszy i szybciej działa niż inne tego typu urządzenia
Detektor skonstruowany przez zespół prof. Langera jest znacznie mniejszy i szybciej działa niż inne tego typu urządzenia Fot. Paweł Mikos
Naukowcy z Ośrodka Zamiejscowego UAM w Śremie podpisali porozumienie o współpracy z amerykańską agencją DARPA. Amerykanie mają częściowo sfinansować badania nad nowymi urządzeniami pozwalającymi bardzo szybko wykryć duże stężenie bakterii i wirusów, w tym na przykład wąglika.

– Nasze nanodetektory pozwalają na wykrycie gwałtownego wzrostu mikroorganizmów w powietrzu w zaledwie kilkanaście sekund – opowiada o urządzeniu konstruowanym w Śremie prof. Jerzy J. Langer, szef Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii. – Pozwoli to także na szybkie reagowanie w wypadku zagrożenia terrorystycznego, stąd zainteresowanie ze strony DARPA – wyjaśnia profesor.

DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, w ramach zawartego porozumienia częściowo sfinansuje badania nad urządzeniem.

– Nie są to góry złota, ale można powiedzieć, że spokojnie na badania wystarczy – wyjaśnia naukowiec ze Śremu.
Mają one doprowadzić do uruchomienia produkcji nanodetektorów na skalę przemysłową. Wówczas niewielkie urządzenia ze Śremu mogłyby się znaleźć na lotniskach i w metrze, czyli tam, gdzie może dojść do ataku terrorystycznego. Ze względu na małe rozmiary sprzętu, może trafić on na wyposażenie żołnierzy.
Być może urządzenie wykrywające bakterie będzie miało również zastosowanie w medycynie. Po odpowiednim zmodyfikowaniu detektora może on bardzo szybko, zwłaszcza w porównaniu z obecnymi badaniami, wykrywać, czy chory jest zarażony np. świńską grypą. Co więcej, w przyszłości technologie opracowywane przez zespół prof. Jerzego J. Langera pozwolą na walkę z rakiem.

– Nasze nanodetektory pozwalają wykryć, które komórki są zdrowe, a które nowotworowe. Obecnie prowadzimy badania, mogące w przyszłości pozwolić na zabijanie tylko tych zarażonych – dodaje Jerzy J. Langer.

Detektor opracowywany przez pracowników śremskiego ośrodka będzie przechodził teraz szczegółowe badania. Jednak w laboratoriach w Śremie będą prowadzone tylko te bezpieczne, przy wykorzystaniu bakterii roślin. Natomiast badania z substancjami groźnymi dla ludzi, jak np. z wąglikiem, będą przeprowadzane już w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Puławach.

DARPA jest również zainteresowana projektem stworzenia nanolasera, nad którym również pracuje śremski ośrodek UAM.

Uniwersytet w Śremie

Oddział Zamiejscowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza istnieje w Śremie od 2000 roku. Dwa lata później powstało Collegium im. Heliodora Święcickiego, w którym mieści się obecnie ośrodek. Oprócz badań i kształcenia studentów w kolegium odbywają się również wykłady Uniwersytetu Ludzi Ciekawych Świata

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto