Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: nie szczepią dzieci. Wolą medycynę alternatywną

KB
Śrem: nie szczepią dzieci. Wolą medycynę alternatywną
Śrem: nie szczepią dzieci. Wolą medycynę alternatywną fot. arch. Polska Press
Śremianie również decydują się na nieszczepienie dzieci. Nie do końca wiadomo czy wynika to z mody czy z faktycznych przesłanek medycznych. Odmawiając szczepienia powołują się na medycynę alternatywną czy informacje uzyskane od tzw. ruchów antyszczepionkowych.

Jak na razie ogólny odsetek niezaszczepionych młodych mieszkańców powiatu śremskiego wydaje się niewielki, jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna to zaledwie 0,27 procent wszystkich objętych obowiązkiem zaszczepienia, czyli od niemowlaka do 19 roku życia. Ile to jest jednak dzieci?

- Na koniec roku 2015 od obowiązku szczepień ochronnych na terenie podległym działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie uchylało się dokładnie 64 opiekunów prawnych, są to rodzice 34 dzieci - precyzuje Urszula Sitnicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Prym wśród nieszczepiących rodziców wiodą ci zamieszkujący w gminie Śrem. Tutaj, jak wynika z danych inspekcji sanitarnej, z puli dzieci niezaszczepionych jest ich najwięcej. Najmniej natomiast niezaszczepionych dzieci jest w gminie Dolsk. Dzieci i młodzież tam zamieszkująca zaszczepiona jest w niemal 100 procentach.

- Najwięcej dzieci i młodzieży, która nie została zaszczepiona w 2015 roku odnotowano w gminie Śrem, to 85,3 procent spośród nieszczepionych. W gminie Brodnica ilość niezaszczepionych dzieci w stosunku do wszystkich objętych obowiązkiem zaszczepienia to 8,8 procent. Natomiast w gminie Książ Wlkp. odsetek niezaszczepionych to 5,9 procent - informuje dyrektor Powiatowej Stacji.

W tym roku też są już dzieci niezaszczepione. - Od stycznia 2016 r. do 15 kwietnia 2016 r. odnotowaliśmy dziesięcioro rodziców (pięcioro dzieci), którzy odmówili zaszczepienia dzieci przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - informuje Urszula Sitnicka i dodaje, że rodzice, którzy nie wyrażali zgody na szczepienie swoich dzieci jako powód podawali wpływ środowisk propagujących medycynę alternatywną (rodzice czwórki dzieci), z powodu wpływu ruchów antyszczepionkowych (rodzice piątki dzieci), z powodu wcześniejszego niepożądanego odczynu poszczepiennego u osoby zobowiązanej do zaszczepienia, jednak fakt wystąpienia NOP (niepożądanego odczynu poszczepiennego) nie został potwierdzony (rodzice dwójki dzieci). Jednak najwięcej osób, bo rodzice 23 dzieci, jako powód odmowy szczepienia podawali „inną przyczynę”. O co chodziło, nie informowali.

- Wobec rodziców, którzy nie chcą zaszczepić swoich dzieci prowadzone są działania edukacyjne (rozmowy z rodzicami), wysyłamy również pisma wzywające do wykonania obowiązku szczepień. Ostateczną formą działania jest skierowanie sprawy do organu egzekucyjnego, w tym wypadku Wojewody Wielkopolskiego. Aktualnie postępowanie egzekucyjne prowadzone jest w stosunku do dwojga rodziców - informuje dyrektor Sitnicka.

Jak wyjaśnia Powiatowy Inspektor, nieszczepienie dzieci naraża je na zachorowanie oraz na utratę zdrowia. Brak szczepień naraża także ogólnie pojęte dobro całego społeczeństwa. Szczepienia bowiem mają zapobiec występowaniu i szerzeniu się chorób zakaźnych. Z bakteriami czy wirusami mogącymi je wywołać człowiek styka się codziennie miliony razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto