Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: nowe kierunki w szkołach ponadgimnazjalnych

MiP
Szkoły ponadgimnazjalne muszą walczyć o pozyskanie nowych uczniów. Część ich propozycji nie koresponduje z rynkiem pracy.

Nowych kierunków nie ogłosiło Liceum Ogólnokształcące. Od dawna ta placówka ma ofertę, która pozwoli licealistom później wybrać się na uczelnie medyczną, politechnikę czy uniwersytet. Na dodatek szkoła ta jest placówką „pierwszego wyboru” dla gimnazjalistów z naszego regionu i nie musi się przejmować za bardzo niżem demograficznym. W innej sytuacji są pozostałe szkoły.
Zespół Szkół Ekonomicznych na rok 2012/2013 zamierza uruchomić dwa nowe kierunki: technik handlowiec i technik spedytor. – Powiatowa Rada Zatrudnienia pozytywnie wyraziła się na temat tych propozycji „ekonomika” – mówi Wolieta Jastrząbek, naczelnik wydziału oświaty w starostwie. Przeglądając prasę czy portale z ofertami pracy można uznać to za doskonały wybór. Zwłaszcza, gdy 30 kilometrów od Śremu największe firmy spedycyjne mają swoje centra. Jak na razie nie brakuje także ofert dla przedstawicieli handlowych i to na terenie całego kraju.
Pozytywną opinię Rada Zatrudnienia wydała także dla nowych kierunków w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie. Ta szkoła chce otworzyć technikum urządzeń i systemów odnawialnych źródeł energii oraz kształcić techników ochrony środowiska. Wydaje się, że uczniowie przynajmniej tego pierwszego kierunku mogą liczyć na zatrudnienie, zwłaszcza że do 2020 roku w Polsce minimum 20 procent energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł, czyli z farm wiatrowych, czy biogazowni.
Z kolei w zawodówce ZSR chce kształcić kucharzy, kelnerów, tapicerów, stolarzy, pracowników pomocniczych obsługi hotelarskiej, mechaników-monterów maszyn i urządzeń drogowych lub maszyn przemysłowych oraz operatorów obrabiarek skrawających.
– My ze swojej strony proponujemy pewne kierunki, po których absolwenci pewnie będą mogli znaleźć pracę, ale to młodzież sama decyduje w jakich zawodach chce się kształcić, jak chociażby tych związanych z turystyką – mówi Wioleta Jastrząbek.
O tym, że młodzi niekoniecznie wybierają klasy, po których może być praca przekonał się w ubiegłym roku Zespół Szkół Technicznych, który proponował w zawodówce operatora maszyn i urządzeń odlewniczych. Klasa miała powstać na życzenie Odlewni Żeliwa. Jednak żaden gimnazjalista nie skusił się na tę propozycję. Mimo to ZST w tym roku ponawia ofertę. Do tego szkoła w zasadniczej szkole zawodowej proponuje także operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Akurat ten kierunek może okazać się sensowny, bo zarówno w Śremie, jak i pod Kórnikiem nie brakuje firm zajmujących się tą gałęzią.
Szkoła techniczna chce także oferować kształcenie w technikum OZE i informatyk. Jednak patrząc na obecne zapotrzebowanie rynku najlepszą propozycją może się okazać technik-mechanik o specjalności spawalnictwo. Jednak jak na razie placówka nie otrzymała jeszcze zgody od Powiatowej Rady Zatrudnienia na takie kierunki.
Z kolei Zespół Szkół Politechnicznych nie planuje otwierania nowych kierunków od września.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto