MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem pamięta o ofiarach z Katynia. Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie szczególnie upamiętni braci Skrzydlewskich

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Śrem pamięta o ofiarach z Katynia. Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie szczególnie upamiętni braci Skrzydlewskich
Śrem pamięta o ofiarach z Katynia. Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie szczególnie upamiętni braci Skrzydlewskich arch. red./Katarzyna Baksalary
Tradycyjnie pod koniec kwietnia w gminie Śrem odbędą się uroczystości poświęcone Pamięci Ofiar Katyńskich. Tym razem w szczególny sposób ofiary sowietów upamiętni Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie. Na budynku szkoły zawiśnie tablica pamiątkowa poświęcona braciom Skrzydlewskim.

Upamiętnienie Ofiar Katyńskich ze Zbrudzewa

Tegoroczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej z podzielone zostaną na dwie części. Pierwsza odbędzie się w Zbrudzewie. W piątek 22 kwietnia zostanie tam odsłonięta tablica pamiątkowa. Będzie poświęcona pamięci wojskowych, którzy urodzili się w Zbrudzewie. Są to ppłk Jerzy Skrzydlewski i kppt Tadeusz Skrzydlewski-Watta.

Podpułkownik Jerzy Skrzydlewski urodził się w 1896 roku. Służbę wojskową pełnił m.in. w 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich czy w 39 Dywizji Piechoty. Uczestniczył w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Podczas wrześniowych walk wzięty do sowieckiej niewoli. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD. Pośmiertnie został awansowany na stopień pułkownika w dniu 9 listopada 2007 roku w Warszawie.

Starszy brat Jerzego, Tadeusz Skrzydlewski urodził się w 1895. W latach 1914-1918 służył w armii niemieckiej. W armii polskiej walczył w 7 Dywizjonie Artylerii Konnej. Został zamordowany w Charkowie w 1940 roku. Odznaczono go Krzyżem Walecznych.

Uroczystości poświęcone Pamięci Ofiar Katyńskich w Śremie

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów będą tradycyjnie już uroczystości zaplanowane na niedzielę 24 kwietnia w Śremie przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku Śremskich Odlewników. Po mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się przemarsz do parku, pod pomnik, a tam odbędzie się między innymi apel poległych.

Śrem pamięta o ofiarach z Katynia. Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie szczególnie upamiętni braci Skrzydlewskich
Śrem pamięta o ofiarach z Katynia. Szkoła Podstawowa w Zbrudzewie szczególnie upamiętni braci SkrzydlewskichMuzeum Śremskie

Zobacz również na srem.naszemiasto.pl

Śremskie uroczystości Pamięci Ofiar Katyńskich - śremianie n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto