MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem pamięta o Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkańcy spotkali się przy pomniku Dobosza w parku miejskim przy ul. Poznańskiej

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Śrem pamięta o Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkańcy spotkali się przy pomniku Dobosza w parku miejskim przy ul. Poznańskiej
Śrem pamięta o Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkańcy spotkali się przy pomniku Dobosza w parku miejskim przy ul. Poznańskiej Katarzyna Baksalary
Śrem pamięta o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach. O tym czego dokonali, przypominają między innymi ich potomkowie oraz Muzeum Śremskie. 27 grudnia obchody kolejnych rocznic wybuchu tego wielkopolskiego zrywu niepodległościowego rozpoczynają się od spotkania przy pomniku Dobosza w parku miejskim przy ul. Poznańskiej. Tak było i tym razem.

103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Śremie

Pomnik Dobosza to szczególne miejsce związane z Powstaniem i Powstańcami. To właśnie tu rozpoczęły się kolejne, już 103., obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przy pomniku stawili się samorządowcy, przedstawiciele różnych śremskich instytucji i środowisk oraz potomkowie Powstańców Wielkopolskich ze Śremu i najbliższych okolic.

Każda z osób obecnych przy pomniku Dobosza miała wpiętą w kurtkę biało-czerwony kotylion, przypominający o wadze rocznicy przypadającej na 27 grudnia.

Przybyłych do parku miejskiego przy ul. Poznańskiej, który nosi imię Powstańców Wielkopolskich, powitał Grzegorz Pawlak, przedstawiciel Muzeum Śremskiego. Po kilku zdaniach powitania przy mikrofonie miejsce zajął Roman Szydłowski, który odśpiewał wraz z zebranymi "Rotę", która towarzyszy nam w szczególnych momentach i w trakcie szczególnych uroczystości.

Kolejnym krokiem było złożenie przez delegacje kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem Dobosza. Wśród składających wiązanki pojawili się burmistrz Adam Lewandowski, starosta Zenon Jahns, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej i wielu innych.

To jednak nie wszystkie zaplanowane na dzisiejszy dzień wydarzeń. Od godz. 13.00 przy jeziorańskim "Jubilacie" można otrzymać biało-czerwony kotylion. Warto przyjść i przypiąc go do kurtki.

Muzeum Śremskie zaprasza również do udziału kolejnych w oficjalnych obchodach 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która w tym roku po raz pierwszy obchodzona jest jako pełnoprawne święto jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

  • o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość pod pomnikiem Dobosza w parku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Poznańskiej;
    [*[o godz. 17.00 odbędzie się msza święta w kościele garnizonowym pw. św. Jana z Dukli;
  • o godz. 18.00, czyli po mszy świętej na cmentarzu parafialnym przy pomniku odbędzie się Apel Poległych, zostaną również złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto