Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: pomarańczowe kable na ulicach. Geofizyka Toruń prowadzi badania na terenie miasta.

Joanna Grabowska
Początkowo kable były rozciągane tylko po polach wokół Śremu. Od kilku dni terenówki Geofizyki kręcą się po mieście wzbudzając sensację. To przygotowania do poszukiwań ropy i gazu w Śremie,
Początkowo kable były rozciągane tylko po polach wokół Śremu. Od kilku dni terenówki Geofizyki kręcą się po mieście wzbudzając sensację. To przygotowania do poszukiwań ropy i gazu w Śremie, arch. Geofizyka Toruń
Mieszkańców Śremu dziwią pomarańczowe kable rozciągnięte po ulicach i zawieszone nad nimi. To dzieło pracowników Geofizyki Toruń.

O sprawie informowaliśmy już w listopadzie 2012 roku na łamach Tygodnika Śremskiego. Na początku października na terenie powiatu śremskiego rozpoczęły się poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wykonuje je spółka Geofizyka Toruń. Dotychczas specjalistów można było spotkać poza terenami miejskimi (choć od kilku tygodni kable, które im służą rozciągnięto już na ulicy Poznańskiej, Helenkach i w Psarskim).

Zobacz jak pracują ludzie z Geofizyki Toruń

Skąd się wzięli pracownicy Geofizyki w Śremie?

- Badania rozpoczęte przez Geofizykę Toruń S.A. są wynikiem zawartej pomiędzy PGNiG S.A. a Geofizyką Toruń S.A. umowy na wykonanie prac sejsmicznych 3D w ramach koncesji wydanych przez Ministerstwo Środowiska. Wspominane koncesje to Kościan - Śrem, Jaraczewo - Pogorzela, Śrem - Jarocin oraz Leszno - informuje Maciej Stawinoga, rzecznik spółki. - Wyraźnie widać, iż w obszarze na południe od Poznania znajduje się koncentracja wspomnianych koncesji. Dotychczas znaleziono tutaj wiele złóż gazu ziemnego, z których część jest eksploatowana. Obszar ten od lat znajduje się w sferze zainteresowania firm zajmujących się eksploatacją paliw kopalnych, w tym potentata na naszym rynku PGNiG S.A. - dodaje.

Gdzie w Polsce i Wielkopolsce ziemia kryje skarby?

Poszukiwania prowadzone są w gminach Śrem, Brodnica, Książ Wlkp., Dolsk, Czempiń, i Zaniemyśl.
Realizacja projektu rozpoczęła się od prac przygotowawczych, m.in. zawiadamiania właścicieli działek gruntowych o badaniach. W połowie listopada rozpoczęły się prace właściwe czyli pomiary sejsmiczne, które potrwają do marca 2013 roku.

Przy badaniach pracuje ponad 100 osób. Przy projekcie zajęcie znaleźli także śremianie.
- Na chwilę obecną zatrudniamy 41 osób na stanowisko pomiarowego (pomocnik przy rozkładaniu czujników pomiarowych) oraz pięciu kierowców - mówi M. Stawinoga.- Dodatkowo pragnę nadmienić, że cała załoga korzysta z zakwaterowania i wyżywienia na terenie Śremu i okolic.
Geofizyka Toruń S.A. zajmuje się jedynie wykonaniem usług geofizycznych i nie angażuje się ani w proces wiercenia ewentualnych otworów ani w eksploatację złóż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto