18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem: proboszcz Marian Brucki Honorowym Obywatelem Śremu?

Monika Wachowicz
Zdaniem Wspólnego Śremu prałat M. Brucki zasługuje na tytuł za utrzymanie zabytkowych kościołów.
Zdaniem Wspólnego Śremu prałat M. Brucki zasługuje na tytuł za utrzymanie zabytkowych kościołów. Monika Wachowicz
Tytułu Honorowego Obywatela Śremu chce dla prałata Mariana Bruckiego stowarzyszenie Wspólny Śrem.

Na pomysł wpadło wywodzące się ze śremskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej stowarzyszenie. Wspólny Śrem chce zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Śremu dla księdza prałata Mariana Bruckiego, proboszcza parafii farnej. - _Tytuł ma mu się należeć między innymi ze względu na: wybitne dokonania dla podtrzymania śremskich zabytków – _uzasadniał Tomasz Frąckowiak, prezes organizacji.

– Ważne jest także, że przez tyle lat ksiądz prałat potrafił utrzymać władzę, co nie jest teraz łatwe – podkreślała Zofia Borowska-Olki, zasiadająca we władzach stowarzyszenia.

6 grudnia propozycja została przedstawiona burmistrzowi Śremu Adamowi Lewandowskiemu na posiedzeniu Komisji Komunalnej i Rozwoju Rady Miejskiej w Śremie. Wniosek odczytał tam Antoni Michalak.

Stowarzyszenie argumentowało, że prałatowi Bruckiemu miasto zawdzięcza odnowienie fary i zespołu kościoła pofranciszkańskiego, a także wieloletnie niesienie posługi wiernym. Radny podkreślał, że podczas pracy duszpasterskiej w Śremie, dziekan Brucki nie odmówił nigdy nikomu sakramentów, chrztu, ślubu czy pochówku. Członkowie WŚ podkreślali jego życzliwość, w stosunku do ludzi szukających u niego pocieszenia.

Na argumenty stowarzyszenia odpowiedział Hieronim Bartkowiak, wiceprzewodniczący rady i prezes Fundacji na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem._ – Kościół franciszkanów został odnowiony dzięki staraniom fundacji, a jedynie zarządzanie przypadło później w udziale księdzu prałatowi – _przypomniał H. Bartkowiak.
W akcję ratowania barokowego kościoła pofranciszkańskiego włączyła się społeczność miasta, kiedy okazało się, że zakon, któremu zwrócono były klasztor, nie kwapi się do powrotu do Śremu, a zabytek popada w ruinę.

Prałat Marian Brucki nie wypowiada się na ten temat. _– To nie ja zabiegam o ten tytuł – _ucina pytania. Z gazetą generalnie rozmawiać nie chce. Rok temu opisaliśmy nietuzinkową praktykę księdza. Proboszcz, po kolędzie zostawiał osobom, które nie przyjęły wizyty w domu, listy. Ich treść miała nakłonić rodziny należące do wspólnoty do określenia się, czy są członkami Kościoła katolickiego czy też nie. Wyznacznikiem tego miało być oświadczenie o zrzeczeniu się kapłańskiej posługi w razie śmierci.

O tym dyskutowali parafianie

O losach wniosku Wspólnego Śremu zadecyduje Rada Miejska. Regulamin określa, że takim tytułem można obdarzyć żyjącego mieszkańca Śremu, który w wyraźny sposób przyczynił się dla miasta. Obowiązkowe jest uzyskanie 500 podpisów mieszkańców. Stowarzyszenie zebrało ich ponad 900.

Od czasu wskrzeszenia ideii przyznawania tytułu (w 2007roku) przyznano go tylko raz: prof. dr Tadeuszowi Malińskiemu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto