Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SREM - W śremskim szpitalu ortopedii uczą się lekarze z całej Wielkopolski

Michał Czubak
Profesor Trzaska podczas operacji rekonstrukcji ACL
Profesor Trzaska podczas operacji rekonstrukcji ACL Michał Czubak
Od teorii do praktyki, tak można podsumować dwudniową konferencje naukową w Śremie, w której udział wzięło blisko trzydziestu lekarzy ortopedów z całej Wielkopolski

Szpital w Śremie, jako trzeci zakład opieki zdrowotnej w Wielkopolsce po NZOZ Loro w Świebodzinie i NZOZ Klinika Grunwaldzka w Poznaniu, będzie wykonywał zabiegi rekonstrukcji więzadeł krzyżowych nowatorską metodą TLS. Aby przybliżyć lekarzom leczenie tą techniką zorganizowano konferencje naukową z udziałem wielkopolskich ortopedów, którzy wykonywali już zabiegi TLS (T-taśma, L-więzadło, S-śruby).

Dla śremian ostatnia konferencja oznacza, że będziemy mieli na miejscu znacznie bardziej wykwalifikowaną kadrę, która będzie mogła wykonywać zabiegi znacznie korzystniejsze dla zdrowia pacjentów ze Śremu. Niestety jednak takich operacji nasza lecznica nie będzie mogła wykonać zbyt wielu z powodu limitów narzuconych śremskiej placówce przez kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dwudniowa konferencja zakończyła się sobotnimi operacjami transmitowanymi na żywo do sali konferencyjnej w szpitalu. Operacje wykonywane były w sali zabiegowej śremskiej ortopedii przez prof. Tadeusza Trzaskę oraz doktora Lefevre. Pacjentem prof. Trzaski był 35-letni mężczyzna, u którego do pierwszego urazu operowanego kolana doszło 10 lat temu. Profesor wyjaśnił zgromadzonym, że artstoskopia została przeprowadzona wcześniej dzięki czemu wiadomo co pacjentowi dokładnie dolega, dlatego mogą podejmować się operacji.

- Metoda TLS jest innowacyjnym sposobem rekonstrukcji więzadeł krzyżowych - mówi prof. Tadeusz Trzaska, lekarz oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu w śremskiej lecznicy. - Innowacją tej metody jest to, że śruba interferencyjna nie ma kontaktu z więzadłem, dlatego nie dochodzi do uszkodzenia przeszczepu - tłumaczył naukowiec słuchaczom.

Ten sposób odtworzenia uszkodzonego więzadła polega na wprowadzeniu przeszczepu przez wywiercone w kości udowej oraz piszczelowej kanały, przy pomocy specjalistycznego sprzętu wprowadza się taśmy, na których jest zamocowany przeszczep i stabilizowany jest śrubami. Charakterystyczne dla tej metody jest to, że transplantowane więzadło bardzo mocno ustabilizowane, co w końcowym efekcie dla pacjenta oznacza szybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Nim doszło do operacji na żywo, w piątek w jednym z śremskich hoteli zaproszeni przez organizatora wielkopolscy ortopedzi wzięli udział w teoretycznej konferencji dotyczącej problemów z więzadłami i sposobów ich rozwiązywania. Około trzydziestu lekarzy specjalistów, rehabilitantów oraz lekarzy będących w trakcie robienia specjalizacji uczciło także minutą ciszy ofiary katastrofy smoleńskiej.

Piątkowa część konferencji byłą typowo teoretyczna. Zebrani w pokoju konferencyjnym wielkopolscy ortopedzi omawiali aktualne metody rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, przebieg gojenie oraz rehabilitacji, a także własne wnioski i przemyślenia dotyczące tej nowatorskiej metody.
- Coraz więcej ludzi zjeżdżają z gór od razu do szpitala - prof. Trzaska informuje zebranych na konferencji lekarzy - Zamiast cieszyć się sportem potrzebują leczenia medycznego - dodaje. - Dzięki nowym metodom, czas leczenie może ulec znacznemu skróceniu - stwierdza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto