Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem. Witold Pilecki upamiętniony pomnikiem, który stanął w Parku Śremskich Odlewników

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
fot. autor nieznany/domena publiczna/Wikimedia Commons
Śrem. Pomnik Witolda Pilecki w Parku Śremskich Odlewników w zasadzie już jest, jednak do oficjalnego jego odsłonięcia dojdzie już niedługo, bo w niedziele 13 września.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Śremie

Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego dobędzie się w niedzielę 13 września i zostanie poprzedzona mszą świętą w świątyni Mądrości Bożej. Msza zaplanowana została na godz. 15.00. Po niej zebrani w kościele przejdą do pobliskiego Parku Śremskich Odlewników, gdzie ustawiony został pomnik rotmistrza.

Inicjatorem powstania pomnika rotmistrza Pileckiego w Śremie jest środowisko związane z Komitetem Obywatelskim, a patronem tej inicjatywy w 2016 roku został syn Witolda Pileckiego - Andrzej. Odwiedził on zresztą Śrem w 2016 roku wraz z Krystyną Pieńkos, rzeźbiarką, która miała wykonać pomnik rotmistrza. Zbiórka pieniędzy na ufundowanie pomnika zajął się natomiast Społeczny Komitet Budowy Pomnika Witolda Pileckiego.

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki urodził sie w 1901 roku. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, mocno zaangażowany w tworzenie Tajnej Armii Polskiej działającej w latach II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej. Witold Pilecki był również więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nadmienić trzeba, że trafienie rotmistrza Pileckiego do obozu w Auschwitz było częścią większego planu. Jako agent miał on zorganizować ruch oporu w obozie oraz zebrać informacje na temat tego miejsca.

Raporty Witolda Pileckiego były jednym z pierwszych źródeł wiadomości na temat Holokaustu. Powstały po ucieczce rotmistrza z obozu w Auschwitz. Ucieczka miała miejsce w kwietniu 1943 roku po trzech latach pobytu w tym miejscu.

Po wojnie Witold Pilecki przez został oskarżony przez władze komunistyczne m.in. o zorganizowanie sieci wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, przygotowywanie zamachów na członków Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, przyjęcie korzyści majątkowych, organizację składów broni, brak rejestracji w komendzie uzupełnień oraz posługiwanie sie fałszywymi dokumentami. Ostatecznie Witold Pilecki w trakcie procesu został skazany na karę śmieci.

Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej. Rotmistrz Pilecki otrzymał strzał w tył głowy. Pozostawił żonę oraz dzieci - syna i córkę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto