Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚREM - Zlikwidują nam uczelnie?

Michał Czubak
Nie ustanę w wysiłkach na rzecz zachowania i rozwoju akademickiej aktywności śremskiego Ośrodka. – przekonuje prof. Jerzy Langer.
Nie ustanę w wysiłkach na rzecz zachowania i rozwoju akademickiej aktywności śremskiego Ośrodka. – przekonuje prof. Jerzy Langer.
Ośrodek zamiejscowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Śremie może zniknąć z uniwersyteckiej mapy Polski. Zresztą sprawa likwidacji zamiejscowych ośrodków oraz placówek dydaktycznych tworzonych wspólnie z uczelniami zagranicznymi dotyczy całego kraju.

Problem prócz Śremu dotyczy również większych zamiejscowych ośrodków, takich jak: kaliski Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, czy Collegium Polonicum w Słubicach.

Pojawiają się liczne znaki protestu związane z pomysłem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Moje prywatne zdanie jest takie, że nie powinno się likwidować zamiejscowych placówek uniwersyteckich, zwłaszcza takich jak w Śremie – informuje prof. Jerzy Langer, kierownik śremskiej Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii. – Nawet w najczarniejszym scenariuszu widzę tu, w Śremie, jeśli nie zamiejscowy ośrodek dydaktyczny, to z pewnością znany już w kraju i na świecie naukowy ośrodek badawczy, który zwykle pełni również funkcje edukacyjne, choć na wyższym poziomie niż studia I stopnia – dodaje.

Likwidacje śremskiego ośrodka wiąże się ze stratą jednego z najbardziej rozwiniętych badawczo ośrodków w Polsce. Naukowcy ze śremskiej pracowni prof. Langera mogą poszczycić się osiągnięciami w dziedzinach zaawansowane materiały (np. polimery przewodzące prąd elektryczny), czy nanotechnologia, ale także w badaniach materiałów archeologicznych.

Sremski ośrodek badawczy współpracuje także z amerykańską agencją DARPA, która współfinansuje badania nad nowymi urządzeniami pozwalającymi bardzo szybko wykryć duże stężenie bakterii i wirusów, w tym na przykład wąglika.

– Mogę zapewnić, iż na tyle, na ile będzie to możliwe, współdziałając z władzami miasta i Uniwersytetu, nie ustanę w wysiłkach na rzecz zachowania i rozwoju akademickiej aktywności śremskiego Ośrodka. – przekonuje prof. Jerzy Langer.

– To bardzo ważne dla Śremu i wszystkich innych miast, gdzie podobne inicjatywy miały miejsce! – informuje z przekonaniem.

Opinie śremian:

Jan Nowak, emeryt - Mam nadzieję, że ktoś dostał ze łbem, dlatego, że tam w sam raz są warunki do tego, żeby się młodzież kształciła dalej. Lokal jest, blisko wszędzie i to miasto nie jest takie złe. Ktoś nie pomyślał, pewnie któryś z zarozumialców w swoim dyplomie. Uniwersytet powinien obowiązkowo zostać. Więcej, powinien się rozwijać.

Kasia Ławniczak, studentka I roku pedagogiki - Nie wydaje mi się stosowne, by śremski uniwerek likwidować. Sama jestem studentką i wiem co to znaczy dojeżdżać i tłuc się autobusami na zajęcia. Ci śremianie, którzy wybrali chemię organiczną albo turystykę i rekreację powinni być zadowoleni z tego, że mają zajęcia tutaj na miejscu. Nie wydaje mi się, żeby ustawa Ministerstwa Nauki przeszła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto