Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śremski cykl spacerów historycznych zawędrował na cmentarz komunalny. Wspominano Powstańców Wielkopolskich

KB
Śremski cykl spacerów historycznych zawędrował na cmentarz komunalny. Wspominano Powstańców Wielkopolskich
Śremski cykl spacerów historycznych zawędrował na cmentarz komunalny. Wspominano Powstańców Wielkopolskich fot. KB
Cykl Śremskich Spacerów Historycznych jest bardzo lubiany przez mieszkańców. Chętnie oni odwiedzają różne miejsca w Śremie, poznając ich przeszłość i różne ciekawostki na ich temat. W ostatni czasie spacerowicze odwiedzili cmentarz przy kościele farnym oraz śremski cmentarz komunalny. Tam wspominano Powstańców Wielkopolskich.

W piątek, 26 kwietnia spacerowicze biorący w kolejnym spotkaniu z cyklu Śremskie Spacery Historyczne zawędrowali na śremski cmentarz komunalny. Tam spacerując alejkami razem z historykiem Zdzisławem Żeleźnym, Dominiką Szewczyk-Wiśniewską, zarządcą cmentarza oraz Markiem Stasiakiem, miłośnikiem historii regionu i działaczem harcerskim odnajdywano kolejne groby Powstańców Wielkopolskich. Niektóre z nich oznaczone były specjalnym znakiem, którym Muzeum Śremskie w rocznicę powstania za zgodą bliskich znakowała powstańcze nagrobki. Niestety nie wszystkie groby są tak oznakowane.

Jak wyjaśniła nam Dominika Szewczyk-Wiśniewska na cmentarzu komunalnym w Śremie znajduje się 41 grobów, w których spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. Jubileuszowe oznaczenie natomiast znajduje się na zaledwie 15.

Wśród pochowanych tu Powstańców znajduje się m.in. Stefan Hipolit Grabowski, który walczył w drugiej kompanii śremskiej o zdobycie garnizonu, komendy i obiektów wojskowych Śremu. Później brał udział w walkach o Czempiń, Kąkolewo, Osieczną, Nową Wieś, Pawłowice, Nowy Dwór oraz Leszno. Zanim jednak Stefan Grabowski wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, pracował w aptece znajdującej się do dziś przy śremskim rynku.

Jeden z grobów, gdzie spoczywa jeden z Powstańców wielkopolskich, który wyróżniał się bardzo, na tle innych jest grób Władysława Szafrańskiego i jego bliskich. Na nagrobku można zauważyć specjalną tablicę z oznaczeniem Śremskiego Muzeum. Oznaczenie znajduje się na biało-czerwonych barwach symbolizujących polską flagę.

Nie obyło się bez wspomnień od uczestników tego spaceru. Zawsze podczas Śremskich Spacerów Historycznych pojawiają się historie z dzieciństwa uczestników oraz wspomnienia osób i miejsc. Z pewnością jest to jeden z aspektów tego cyklu, który zachęca do udziału w kolejnych spacerach po Śremie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto