Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia Śrem. Ze szkolnej kroniki - Liceum Ogólnokształcące w Śremie cz. 2

Bartosz Klimczuk
Bartosz Klimczuk
Ze szkolnej kroniki - Liceum Ogólnokształcące w Śremie cz. 2
Ze szkolnej kroniki - Liceum Ogólnokształcące w Śremie cz. 2 kronika szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Śremie
Stare zdjęcia Śrem. Żegnamy już czasy stalinizmu w śremskim liceum i przechodzimy w okres tzw. "głębokiego PRL". Prezentowane zdjęcia dotyczą już okresu, kiedy dotychczasowy dyrektor ogólniaka, Henryk Pankowski, oddawał stery szkoły swojej następczyni - Stanisławie Malińskiej.

Stare zdjęcia Śrem. Ze szkolnej kroniki - Liceum Ogólnokształcące w Śremie cz. 2

Po wyzwoleniu Śremu spod okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej, w mieście przeważało uczucie ulgi. Jak pisze Piotr Mulkowski, obecny dyrektor liceum w książce przybliżającej historię ogólniaka, nowa komunistyczna władza nie od razu pokazała swoje prawdziwe oblicze.

Wraz z końcem okupacji odradzać zaczęła się również edukacja. Rok szkolny w Liceum Ogólnokształcącym w Śremie rozpoczął się 12 kwietnia 1945 roku. W latach przedwojennych szkołą przy ul. Poznańskiej dyrektorował Henryk Ogonowski i to on także zawiadywał ogólniakiem w pierwszych latach powojennych. Jego miejsce zajmuje w październiku 1947 roku Henryk Pankowski. Za jego kaden­cji szkoła miała funkcjonować w najtrudniejszych latach powojennej Polski, ponieważ rok później rozpoczął się proces stalinizacji kraju.

Systematycznie rozwijała się zniszczona w latach wojny baza szkoły. Odnawiano zbiory pomocy dydaktycznych. Wyremontowano salę gimnastyczną, poszerzono boisko sportowe, urzą­dzono gabinety fizyczny, biologiczny, geograficzny, przysposobienia wojskowe­go - pisze Piotr Mulkowski.

Warto wspomnieć, że w 1954 roku w oficjalnych dokumentach szkoły Generał Józef Wybicki prze­staje być patronem szkoły. Autorowi książki o historii Liceum nie udało się niestety dotrzeć do decyzji uzasadniającej usunięcie dotychczasowego patrona.

Wracając do kwestii zmian w państwie, które w sposób gwałtowny rozpoczę­ły się po roku 1948, to w dużej mierze nie były one zauważane przez uczniów. Wspomnienia absolwentów z lat czterdziestych i pięćdziesiątych w dużym stop­niu pomijają te aspekty. Profesor Zbigniew Kwias uważa, iż powodem tego był system totalitarny w wymiarze prowincjonalnym, który miał bardzo często wy­miar inny niż w skali kraju, nierzadko karykaturalny - przekonuje dyrektor ogólniaka.

ZOBACZ KONIECZNIE NASZE INNE WSPOMINKOWE GALERIE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto